Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Што да правите кога ќе изгорите на сонце

Откриваме шест чекори за тоа како да се ослободат црвенилото и болката.

Сите знаеме дека секојдневното носење крема за сончање е клучно за одржување на здравјето. Сепак, и покрај сите мерки на претпазливост, често се појавуваат несакани ефекти од изложување на сонце. Можеби влеговте во вода премногу рано по нанесувањето заштитна крема, заборавивте повторно да нанесете, облеката ја користете како еден вид УВ заштита и заборавениот шешир за сонце е дома или само дремкавте на плажа подолго отколку што планиравте. Без оглед на причината, изгорениците може да се појават дури и кога ќе се обидеме да ги спречиме, но постојат многу начини да се ублажат последиците, кои најчесто се во форма на црвенило, затегнување на кожата, горење …

Првиот знак на изгорена кожа е претежно црвенило. Изгорениците се развиваат уште 12 до 24 часа, па затоа е важно да се преземат превентивни чекори што е можно побрзо. Затоа, следете ги советите што ги даваме:

Што е можно подалеку од сонцето
Бидете сигурни да излезете од сонцето, да влезете внатре или да најдете сенка. Исто така пијте многу вода за да спречите дехидрирање. Најдобро би било да не излегувате на сонце најмалку два дена по изгорениците, но бидејќи тоа е главно невозможна мисија, тогаш покријте го болното место со памучна облека и држете се подалеку од сонцето, бидете во сенка и ако влезете во водата, само со облека што го покрива изгореното место.

Олеснете го црвенилото и непријатно затегнување
Изгорената кожа разладете ја користејќи ладни, влажни облоги или пакување мраз завиткано во крпа или стар, докажан рецепт – ладно кисело млеко. Ова ќе помогне да се отстрани топлината од кожата и да се намали црвенилото. Потоа, внимателно нанесете крем со лесна формулација со лековити состојки (додека не постојат плускавци на кожата).

Хидратацијата е клучна
Кога ќе го смирите болното место, ставете длабок навлажнувачки крем, а дерматолозите препорачуваат гелови базирани на алое вера. Навлажнувачките лосиони засновани на екстракт од зелен чај се исто така одлични бидејќи имаат антиинфламаторно дејство. Покрај тоа, многу е важно да пиете најмалку два литра вода во овој период, бидејќи на тој начин исто така ќе ја надоместите влагата што ја губи вашата кожа.

Не ја лупете кожата на кој било начин
За да избегнете појава на лузни и дамки, строго избегнувајте предизвик за лупење на кожата, бидејќи таа ќе падне кога ќе дојде време, односно кога ќе заздрават погодените делови.

Туширајте се со млака вода
Избегнувајте топла вода, бидејќи тоа е дополнителен шок за кожата, што ќе го почувствувате и самите доколку се обидете. По туширањето, единственото нешто што и е потребно на кожата се производи кои длабоко ја хидрираат и обновуваат оштетената епидермиса.

Не користете ништо друго освен регенеративни производи
Во желба да го вратите здравиот тон на кожата што е можно поскоро, може да бидете во искушение да ставите препарати што ви изгледаат погодно, како што се густи мелеми, креми, путер, на болното место. Но, воопшто, затоа што овие производи ја задржуваат топлината, а болната кожа има потреба од ладење. Не користете препарати што содржат мириси, бидејќи тие дополнително ќе го иритираат епидермисот.

Ако имате какви било сомневања или црвенилото и болката поминуваат бавно, најдобро е да се консултирате со фармацевт или лекар, во зависност од тежината на вашиот проблем.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement