Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Чувајте го срцето здраво: 10 намирници за васкуларно здравје

Вкусна превенција!

Здравјето на срцето не треба да се сфаќа лежерно. Кардиоваскуларните заболувања сè уште се на прво место според бројот на смртни случаи, па затоа вреди да се размисли за нивна превенција, дури и ако сега сте целосно здрави и млади. Покрај редовните прегледи на лекар, може да се грижите и за здравјето на крвните садови со прилагодување на исхраната. Подолу ќе ги откриеме 10-те најздрави намирници за срцето кои ги зајакнуваат и чистат крвните садови.

Авокадо
Може да добиете впечаток дека авокадото е прекрасно овошје кое може да реши било кој од вашите проблеми. Всушност, ова е делумно точно. Кога станува збор за здравјето на крвните садови, тој е повторно во прв план. Авокадото има способност да го намали нивото на „лош холестерол“, што може да ја намали веројатноста за срцева слабост. Покрај тоа, зелените масни плодови содржат многу калиум, што спречува васкуларна калцификација и други болести на кардиоваскуларниот систем.

Масна риба
Митот дека сите масти се лоши за срцето одамна е расчистен, но важно е да се одделат здравите и нездравите масти. Масните киселини се поделени во два вида: заситени (штетни) и незаситени (корисни). Првите се сериозна закана за срцето, бидејќи содржат липопротеини со мала густина („лош холестерол“), кои се акумулираат во артериите и го попречуваат протокот на крв. Незаситените масти се неопходни за организмот. Масната риба ги содржи сите есенцијални масни киселини, протеини и многу корисни елементи во трагови кои ги чистат крвните садови, ги зајакнуваат нивните sидови и значително го намалуваат ризикот од срцеви проблеми.

Ореви
Оревите се одличен производ за одржување на здравјето на крвните садови. Богати со здрави масни киселини, растителни протеини, витамин Е и магнезиум, тие спречуваат формирање на плаки и акумулација на холестерол во крвните садови, што спречува многу болести.

Маслиново масло
Да, повторно незаситени масти. Мононезаситената олеинска киселина што се наоѓа во маслиновото масло го штити срцето и значително го намалува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар. Да ве потсетиме дека е подобро да се јаде екстра девствено маслиново масло, бидејќи го задржува максималното количество хранливи материи.

Кофеин
Кофеинот ги штити sидовите на крвните садови од оштетување и нечистотии, а исто така спречува развој на атеросклероза и запушени артерии. Ако не сте љубител на кафе, тоа не е важно, бидејќи, на пример, зелениот чај содржи кофеин. Клучно е да се запамети дека злоупотребата на кофеин може да има негативни последици, затоа не треба да пиете повеќе од две чаши чај или кафе на ден.

Куркума
Куркумата содржи моќни антиинфламаторни соединенија кои значително го намалуваат ризикот од оштетување на theидовите на крвните садови. Зачин богат со антиоксиданси може да ја намали можноста за масни наслаги во артериите за 25%. Куркумата може да се додаде во разни јадења, чај или млеко.

Калинка
Калинката ги чисти запушените артерии и го подобрува протокот на крв. Црвеното овошје содржи многу антиоксиданти кои се борат против слободните радикали кои го стимулираат производството на азотен оксид во крвта. Додадете семе од калинка во житарките и салатите или испијте 100% сок од калинка.

Цитрус
Антиоксиданси и витамин Ц – накратко, сè што е потребно за здравјето на артериите. Витаминот Ц игра важна улога во намалување на ризикот од кардиоваскуларни болести, а неговите флавоноиди помагаат во заштитата на ѕидовите на артериите. Додадете цитрус во вашата исхрана, наутро пијте вода од лимон и сок од портокал.

Цели зрна
Влакната, кои се богати со цели зрна, помагаат во нормализирање на нивото на холестерол во крвта, заштитувајќи го срцето од разни болести. Неодамнешното истражување исто така покажа дека диетата богата со цели зрна спречува задебелување на sидовите на артериите. Артериите се одговорни за доставување крв до сите витални органи. Задебелување на нивните sидови предизвикува појава на атеросклероза и го зголемува ризикот од развој на кардиоваскуларни болести и мозочен удар.

Брокула
Како и цели зрна, брокулата има многу растителни влакна, што е добро за здравјето на крвните садови. Брокула, карфиол и зелка – помагаат да се спречат запушените артерии и да се заштити од срцеви заболувања.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement