Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Чиa семe – супер храна

Чиa – e лековитo семe што многумина ги дефинираат како „магичнa“ храна која прави мали чуда во човечкото тело.

Чиа расте во Латинска Америка. Има дијаметар од околу еден милиметар, па во форма е најсличен со афион. Има темна боја, претежно кафеава и сива, а понекогаш и бела.

Чиа е вистинска фабрика најбогата со Омега 3 масни киселини. Тие исто така содржи повеќе од лененото семе, кое е познато по високата содржина на овие киселини.

Омега 3 киселините се многу важни за растот и правилното функционирање на многу телесни функции.

Во прилог на масни киселини, чии семиња се богати со протеини и влакна, а исто така содржат витамини, минерали и антиоксиданси.

Главната карактеристика на ова семе е неговата апсорпција на вода. Чиа семето „сака“ вода. Кога ќе го потопите во вода, ќе апсорбира до 12 пати повеќе вода од сопствената тежина.

Одлично е за регенерација на кожата, па кремите што содржат семиња стануваат сѐ попопуларни.

Исто така е погоден за согорување на маснотии. Нивниот гел создава физичка бариера помеѓу јаглехидратите и дигестивните ензими кои ги разложуваат и ја забавуваат конверзијата на јаглехидратите во шеќер. Затоа се препорачува и за дијабетичари.

Ова семе го зајакнува телото и како што е случај со другите семиња, има позитивен ефект врз органите за варење.

Исто така, содржи 37 проценти од диетални влакна, кои ја стимулираат работата на цревата. Исхраната, односно строгата диета базирана на конзумирање на ова семе, се покажа како одлична како превенција од рак на дебелото црево.

Семето има многу благ и пријатен вкус и лесно се комбинира со друга храна, бидејќи не го менува вкусот, туку ја зголемува хранливата вредност и многу лесно се вари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на...

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Advertisement