Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Црниот чај може да го стимулира растот на косата, доволно е да Ја исплакнете со него…

Неухранетост, стрес, хормонална нерамнотежа, генетска предиспозиција, некои болести, може да влијаат на опаѓањето на косата.

Црниот чај не е само здрав пијалок, туку и добар производ за нега на коса. Сувата и оштетена коса, која опаѓа, може донекаде да се обнови доколку се измие со црн чај. Иако ефикасноста на црниот чај се уште не е целосно докажана, овој пијалок со години се користи за нега на коса. Се верува дека високата содржина на кофеин во црниот чај може да ги стимулира фоликулите на косата.

Црниот чај го помага растот на косата
Црниот чај е направен од оксидирани лисја на растението Camellia sinensis. Плакнењата за коса на база на црн чај се користат со векови. Чајот се користи за темни нијанси на коса и не се препорачува за светли бои за коса. Нанесете на измиена влажна коса и оставете да делува неколку минути до еден час.

Црниот чај содржи висока концентрација на танин, полифенолен антиоксиданс чија улога е да ги неутрализира соединенијата кои ги оштетуваат клетките. Поточно, црниот чај содржи теафлавини и тирубигини, кои му ја даваат карактеристичната темна боја. Поради овој темен пигмент, овој чај може природно да ја освежи темната коса некое време.

Кофеинот во чајот за здрава коса
Црниот чај се користи и за стимулирање на растот на косата, се верува дека високата содржина на антиоксиданси и кофеин во овој тип на чај ја ревитализира косата. Поддржувачите тврдат дека кофеинот во црниот чај може да навлезе во фоликулите на косата и да го блокира дејството на дихидротестостеронот (DHT). Овој хормон е поврзан со губење на косата, состојба позната како андрогена алопеција.

Се покажа дека високите нивоа на DHT ги намалуваат фоликулите на косата и го скратуваат циклусот на раст на косата и на крајот доведуваат до ослабено и полесно опаѓање на косата. Една неодамнешна студија покажа дека употребата на кофеин и тестостерон може да го зајакне кератинот и на тој начин да ја ревитализира оштетената коса.

Кога треба да посетите дерматолог?
Не е целосно познато колку често и колку црн чај да ја миете косата. Експертите забележуваат дека има многу причини за опаѓање на косата, како неухранетост, стрес, хормони, генетика. Црниот чај може позитивно да влијае на квалитетот на косата, но доколку косата е сериозно оштетена, најдобро е да посетите дерматолог.

Несакани ефекти
Теоретски, плакнењето на косата со црн чај може да и даде на косата посилен сјај, да ја врати бојата, да ја направи косата погуста и посилна. Сепак, стручњаците велат дека кофеинот во црниот чај може да ги исуши прамените од косата, па затоа советот е чајот да не се задржува долго на косата и да се нанесува регенератор по употреба.

Се препорачува црниот чај да се нанесува директно на скалпот. Не се познати локални несакани ефекти, но сепак треба да се направи тест за чувствителност. На внатрешната страна на подлактицата или надлактицата ставете мала количина изладен црн чај. По 24 часа проверете дали има црвенило, промена на бојата или иритација на кожата, доколку се појави некој од овие знаци, подобро е да не користите црн чај.

Како да ја исплакнете косата со црн чај
Во две шолји (475 ml) врела вода ставете три до четири кесички црн чај. Чувајте ги најмалку еден час или додека водата не се излади на собна температура. Потоа истурете црн чај во чисто шише со спреј. Добро измијте ја косата со шампон, поделете ја на мали делови и попрскајте го скалпот со големи количини чај.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement