Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Хроно диета – никогаш не сте гладни, а килограмите ги снемува: што да јадете и како да ја комбинирате храната!

Диетата хроно се заснова на комбинирање на одредени видови храна и консумирање храна со точен временски интервал помеѓу оброците.

Основното правило е дека паузата помеѓу два оброка треба да биде најмалку 4 часа, а најмногу 6 часа. Идеално, интервалот помеѓу два оброка треба да биде 5 часа.

Оброците не треба да се прескокнуваат!

Не е дозволено закуска или грицкање помеѓу оброците.

За појадок треба да јадете масти, како јајца, сирење, сланина, а може да комбинирате и јаглехидрати, но треба да бидете претпазливи, т.е. да бидат јаглехидрати кои „бавно горат“, т.е. тие го ослободуваат шеќерот во крвта побавно.

За ручек, јадете порции како свинско, говедско, телешко, без леб, додека за вечера јадете полесни протеини, пишува minutzamene.com

Зошто комбинирањето храна е толку важно?

Во своето истражување, д-р Делабос откри дека храната се апсорбира во организмот на различни начини, сето тоа зависи од времето во кое се зема.

Значи, ако земете шеќер и маснотии навечер, тие ќе се складираат во организмот, но ако ги јадете наутро, тоа ќе биде значителен извор на енергија за тој ден.

Важно е да имате три оброка и треба да поминат приближно пет часа меѓу нив за да се регулираат шеќерот во крвта и нивото на инсулин во телото.

Со хроно диета за почетници се препорачува и интервал на тренинг, а најдобро би било доколку се работи за комбинација на брзо и лесно одење. Особено е важно да биде наутро или преку ден, а не навечер.

Прескокнување оброци е строго забрането, особено вечера, што честопати се избегнува во други диети.

Хроно диетата и хроно диетата за почетници брзо стануваат популарни, бидејќи не го зема предвид внесот на калории. Вие губите тежина постепено, а тежината не се враќа ако продолжите да ги практикувате овие едноставни правила.

Она што е важно да се нагласи кога станува збор за хроно диета за почетници е да не се оптеретувате премногу со овие правила. Секако постои за да се почитува, но за почеток, погрижете се да се фокусирате на точното време на оброкот и без шеќер. Идеалната комбинација на храна сигурно ќе дојде на време, па дури и ако се случи да започнете неправилно да комбинирате храна, ништо страшно нема да се случи.

Хроно диетата се состои од два дела и првиот е познат како ограничување.

Ограничување на хроно диетата за почетници

Па, како што сугерира името, во оваа фаза на диета, некои видови на храна се прекинати и ова е ограничувачка диета. Оваа фаза на диета се применува, ако вашата цел е, пред сè, да изгубите тежина.

Идејата за хроно диета за време на ограничувањето треба да направи индивидуален план за секоја личност одделно.

Пред да започнете хроно диета за почетници, потребно е да се консултирате со нутриционист и да направите тест за нетолеранција на храна. Откако направивте тест со нутриционист, храната што се покажа како проблематична за вас, треба да се отстрани од вашето мени. На овој начин, ќе го опоравите вашето тело и успешно ќе ги исфрлите токсините од вашето тело.

Значи, бидејќи претходно ја објаснивме разликата помеѓу хроно диетата и ограничувањето, тоа би значело дека za луѓето кои немаат голема вишок тежина, ограничувањето во хроно диетата нема да биде потребно. За овие луѓе ќе биде доволно да променат некои навики во животот, да се хранат поздраво, што се однесува на храна, и секако дека ќе добијат витко, затегнато тело без целулит, како и толку посакуваниот рамен стомак.

Правила за хроно диета за почетници во ограничување

Како што споменавме на почетокот, во хроно диетата за почетници, имате три оброка и ужинка во текот на денот. Сепак, за време на периодот на ограничување, имате само појадок, ручек и вечера, и нема закуска. Исто така, нема оброци помеѓу и грицкање во текот на денот, минливо. Оброците не треба да се прескокнуваат на кој било начин, ниту пак треба да се намалуваат. Не смеете да чувствувате глад помеѓу оброците за да не подлегнете на разни искушенија. Јадете добро за секој оброк.

Кафето може да се пие не повеќе од 2 пати на ден – еден после појадок и еден после ручек – без млеко, шеќер, шлаг и какви било додатоци.

Појадокот е многу важен оброк – може да ви го разубави или расипе денот. Треба да поминат 5 часа помеѓу оброците. Тоа значи дека ручекот треба да биде во 14 часот, а вечерата во 19 часот.

Ништо не треба да се јаде помеѓу главните оброци. Зошто е ова толку важно? Ако практикувате грицкање храна помеѓу оброците, лачењето на одредени хормони се активира кога не е нивното време. Понатаму, тоа доведува до акумулација на масни наслаги и, пред сè, до влошување на вашето здравје.

Сите шеќери се елиминираат од исхраната, дури и медот. Во хроно диетата за почетници нема слатки во форма на храна или во форма на пијалоци (газирани или негазирани сокови со додаден шеќер)

Овошјето не се јаде, ниту за оброк, ниту меѓу оброците, бидејќи има фруктоза. Вие не пиете млеко и јогурт, бидејќи тие имаат млечен шеќер – лактоза, што не се консумира во хроно диетата.

Што се однесува до другите млечни производи, тие се дозволени само за појадок, 3 пати неделно. За овие три пати ви е дозволено јадете павлака, кисело млеко, крем и млади сирења, никогаш старо сирење. Со млечни производи, многу е важно да не комбинирате два млечни производи во оброк.

Бело брашно не се користи, додека ви е дозволено – овес, пченка, ‘рж леќата, брашно од јачмен. Хроно леб и тестенини од брашно што ви е дозволено во хроно диета, јадете само за појадок. Ручекот и вечерата се без тестенини и без леб.

Треба да пиете 2 литри вода на ден. Можеби лимонада, можеби некој билен чај или кисела вода, иако е газирана, но најмногу 2 чаши на ден. Која течност и да ја пиете, не ја консумирајте половина час пред и половина час по оброкот.

Месните производи се дозволени за појадок, по можност оние за кои сте сигурни дека се направени од месо – печеница или пушена сланина.

Алкохолот се елиминира бидејќи се добива и со преработка на овошје (што не се користи) или житни култури. Понекогаш е дозволено да се пие чаша црвено вино, обично за вечера.

Сите оброци може да ги подготвите на путер или маст. Сончогледот и другите рафинирани масла не се користат, како и маргаринот. Можете да користите маслиново масло во салати.

Јајцата се дозволени за време на хроно диетата за почетници. За појадок целo, за други оброци само белки. Никогаш не мешајте јајца со млечни производи.

Забранет е скробниот зеленчук, што значи дека треба да избегнувате грав, грашок, цвекло, компир, морков и ориз. Друг зеленчук е дозволен, и најдобро е да го одржувате свеж.

Хроно мени за почетници без ограничувања

За подобро разбирање на хроно диетата, избравме неколку рецепти што можете да ги вклучите во вашата дневна исхрана и да проверите дали оваа диета ви одговара.

Повеќето луѓе се верни и сакаат хроно диета, бидејќи може да ви помогне да изгубите тежина без глад и ограничувања; само треба да го следите правилото за комбинирање на храна, кога станува збор за хроно диета за почетници.

Хроно појадок за почетници

Појадокот во хроно диетата се смета за најважен оброк и не треба да се избегнува или прескокнува.

Јадете јаглехидрати, протеини и масти. Од друга страна, треба да имате предвид да избегнувате пченица и пченка, додека може да консумирате јачмен, ‘рж, леќата, овес. Сланина е исто така дозволена, но ако е можно сланина без адитиви.

Еве неколку одлични рецепти кога станува збор за појадок.

Изматени јајца со сланина

Состојки:

сол и бибер по вкус
4 листови сланина
¼ лажичка црвен пипер
1/3 лажиче чили во прав
6 јајца
1/3 лажиче сецкан коријандер
1/3 лажиче куркума
половина лажичка путер

Инструкции за подготовка:

Во сад измешајте јајца, пушена сланина, црвен пипер, чили во прав, коријандер и куркума. Загрејте го путерот добро на висока топлина. Пржете 2 до 5 минути. Уживајте во појадокот додека храната е топла.

Авокадо со пушено свинско месо

Состојки:

1 пире од авокадо
1 исечен домат
1 мал кромид, исецкајте на коцки
1 лажичка коријандер, сецкан
сол по вкус
1 сецкан лук
2 лажички ситно сецкан свеж магдонос

Инструкции за подготовка

Авокадото испасирајте го со вилушка. Додадете ги преостанатите состојки и мешајте додека не се измеша добро. Оставете го да стои во фрижидер неколку часа пред да го консумирате.

Мафини

Состојки:

2 чаши ‘ржано брашно
1/2 лажиче прашок за пециво
1/2 чаша млеко
½ чаши вода
2 јајца
1/2 чаша путер, стопен

Инструкции за подготовка:

Загрејте ја рерната на 200ц. Во средна чинија измешајте ги сите суви состојки. Во посебен сад измешајте ги сите влажни состојки и истурете ги во претходно измешаните суви состојки. Истурете во калап и печете ги мафините како и обично.

Хроно ручек за почетници

Според хроно диетата и хроно диетата за почетници, ручекот треба да биде најголемиот оброк во денот. Најдобро е да јадете ручек од 13 до 15 часот. Ручекот треба да биде голем и без десерт или закуски. Не треба да јадете ништо најмалку 5 часа по ручекот.

Треба да јадете повеќе протеини како говедско, свинско, телешко или јагнешко, но без јаглехидрати или леб. Ако јадете јаглехидрати, тогаш комбинирајте ги со зеленчук. Исто така, јадете повеќе свеж зеленчук во форма на салати.

Еве неколку вкусни рецепти за хроно ручек што можете да ги подготвите брзо и лесно.

Бифтек

Состојки:

2 лажички першун, сецкани
2 мелени лук
1 лажичка соја сос
3 лажички јаболков оцет
1 лажичка сенф
½ лажичка чили во прав
сол и бибер, по вкус
1 бифтек

Инструкции за подготовка:

Во сад измешајте ги сите состојки заедно. Ставете го во фрижидер 1 час. Загрејте ја скарата на среден оган. Ставете го стекот на скара и пржете го 4 минути од секоја страна. Послужете топла храна.

Мисирка

Потребни состојки:

1 лажичка сецкан ѓумбир
1/3 чаша свеж магдонос
½ лажичка црвен пипер
2 лажички сос од Вустер, англиски сос од индиско потекло по желба
сол и бибер, по вкус
4 парчиња гради од мисирка без коски
1 лажичка путер

Инструкции за подготовка:

Измешајте ги првите 5 состојки во сад. Истурете ја маринадата над градите од мисирка и оставете ја во фрижидер 2-3 часа. Загрејте ја скарата и пржете 4 минути, од секоја страна.

Печурки со леќа

Состојки:

1 чаша зготвена леќа
2 лажички несолен путер
1 мелен лук
со и бибер, по вкус
1 кромид сецкан
10 печурки на скара
1 чаша зеленчук
1 лажичка свеж магдонос, мелен

Инструкции за подготовка:

Загрејте го путерот во тава. Додадете лук и лук и печете околу 3 минути. Додадете леќа и варете 10 минути. Додадете ги останатите состојки и варете 10-15 минути. Послужете топло.

Прочитајте ги правилата детално и најдете повеќе идеи за хроно ручек.

Вечера со хроно

За време на вечерата, треба да јадете протеини, по можност некој вид риба. Понекогаш можете да го комбинирате со салата или сирење, но тоа е само кога ќе излезете од фазата на слабеење.

Слатки се дозволени, но само попладне, помеѓу ручек и вечера, а не наутро. Најдобар избор е темно чоколадо со најмалку 70 проценти какао и суво овошје како што се смокви или сливи.

Вечера во хроно диета е најлесниот оброк во текот на денот.

Може да јадете риба, школки и зеленчук. Може да се напиете и чаша црвено вино. Вечера треба да биде после 19:00 часот, не подоцна од 2 часа пред спиење.

Зелка

Едноставна, лесна зелка може да се подготви за помалку од 30 минути.

Состојки:

1 лажичка маслиново масло
1 мал кромид, сецкан
1 мелен лук
1 лажичка ситно сецкан босилек
1 зелка, ситно сецкана
2 лажички маслиново масло
1 лажичка сок од лимон
1 лажичка сенф
1/3 чаша сецкани ореви по ваш избор
сол и бибер по вкус

Инструкции за подготовка:

Во мал сад измешајте ги сокот од лимон, маслиновото масло и сенфот. Истурете маслиново масло во голема тава. Додадете лук и лук и пржете 2 минути. Додадете зелка и босилек и оставете уште 10 минути.

Супа од зелка

Оваа супа од зелка е полна со здрави состојки. Ако сакате зелка, тогаш сигурно ќе ви се допадне супа од зелка. Оваа супа исто така може да ви помогне да изгубите тежина на диета базирана на зелка.

Состојки:

5 чаши зеленчук
3 моркови на коцки
1 кромид, на коцки
1/2 сецкана зелка
1 целер, сецкан
сол и бибер по вкус

Инструкции за подготовка:

Ставете зелка, зеленчук, моркови, кромид, целер во големо тенџере и варете 1 час. Послужете топло. Уживајте во вашата вечера.

Салата од туна со зеленчук

Салата од туна со зеленчук – вкусна салата што секој може да ја направи. Оваа салата е одличен начин да јадете повеќе зеленчук.

Состојки:

1 туна
1 авокадо, на коцки
2 зелени кромид, сецкани
1/4 лажиче свеж лук
1/3 лажиче свеж ситно исечен кромид
2 лажички сок од лимон
4 лисја зелена салата, сецкани + 2 лисја за гарнир

Инструкции за подготовка на ова јадење:

Во голем сад измешајте ги сите состојки. Послужете преку лисја од зелена салата.

Што се однесува до закуски и десерти во хроно диетата, тоа ви е дозволено без ограничување, така што имате голем избор на јадења и десерти на располагање според одредени правила.

Откако ќе се зафатите со хроно диета, мора да играте според овие правила што е можно подолго. Едноставно, тоа воопшто не е тешко, затоа што се навикнувате да ја комбинирате вашата исхрана и станува сосема нормално за вас. Само на овој начин ќе ја зачувате тежината добиена од периодот на ограничување.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ф ановите со нетрпение го очекуваат продолжението на култната серија на ХБО Макс „Сексот и градот“. Така, според „Дејли мејл“, наместо Саманта (Ким Катрал...

Fool Moon

Лејди Гага е една од оние музичари од светската музичка сцена која нема што не направила – плејада хитови, го освои Златниот глобус, неколку...

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Advertisement