Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Храна што ја сакаат и децата: Идеи за здрава (и вкусна!) закуска

Што да спакувате во кутија за ручек, освен јаболка и банани, и бидете сигурни дека вашето дете – за време на училиште – ќе јаде сè? Одговорот е прилично едноставен: направете му сочни сендвичи од здрави намирници (а на вашето дете шепнете му на увото дека неговиот омилен суперхерој од цртаниот филм ја јаде оваа здрава закуска)!

Сендвич со пршута и чери домати
Состојки за правење супер сендвичи за ученици: неколку лисја од пршута, марула или лисја од рукола, чери домат, путер, сол, бибер, маслинки, сок од четвртина лимон, интегрален мафин.

Совет плус: Наместо мајонез, зачинете го сендвичот со лимонов сок, а наместо нездрав кечап користете чери домати!

Димени закуски
На кратко време тостирајте парче леб од леќа, прелијте со две или три капки маслиново масло и над него ставете лист димен лосос зачинет со сол, бибер и сок од лимон. Одличен избор за закуска за малите гурмани!

Говедско месо за силни мускули
Варено или димено говедско месо како основна состојка за здрав детски сендвич? Апсолутно!

На кришка ‘ржан леб нанесете малку путер. Во посебен сад, комбинирајте лажица кисела павлака со гранче рендан рен и сок од половина лимон, а потоа додадете малку сол и бибер. Овој прелив ќе му даде посебна арома на сендвичот. Ставете неколку лисја рукола на путерот, прелијте го со направениот прелив (за храбрите – може да додадете и малку сенф), над салатаа ставете го говедското месо и зачинете со преостанатиот прелив и рукола.

Сендвич за проникливи гурмани
Многу деца не сакаат сирења – особено не смрдливите. Послужете му на вашето дете сендвич со сирење и јаболко и сигурни сме дека ќе се предомисли.

На половина чијабата (со маслинки) ставете бри сирење, а потоа посипете сецкани ореви и парчиња јаболка. Закуски за прибирливите гурмани се спремни за lunchbox.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Закотвен во бетонскиот океан Хонг Конг, трговскиот центар Whampoa има невообичаена глетка што го рефлектира поморското наследство на градот, но исто така овозможува и...

Four Seasons

Маурициус има една необична коинциденција, а тоа е дека една од неговите најпознати туристички атракции е прилично слична на нејзиното знаме. Имено, знамето на...

Green Tea

Глобалниот тренд на фототерапија се појави пред неколку години. Селфито со футуристички маски кои испуштаат црвено, сино или зелено светло беа објавени од главните...

Cotton Club

Ниту една жена не може да одолее на овој моден додаток! „Headband“ венчиња како оние што ги прослави Блер во серијата „Gossip Girl“ се враќаат на модната сцена....

Advertisement