Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Храна за хидратација и ладење: Нутриционист открива како да се справите со топлите денови…

Варењето на храната богата со протеини може да ја зголеми телесната топлина.

Уште пред да влезе летото на календарот, се соочивме со високи температури на воздухот, кои според метеоролозите неколку пати во наредните месеци ќе се претвораат во тропски бранови.

Во деновите кога температурите не паѓаат под 25 степени, многумина не чувствуваат глад, па посегнуваат по кафе, сладолед и ладни пијалоци, поради што се чувствуваат малку збунето и исцрпено.

Докторот по медицина и клинички нутриционист Олга Личина за Ona.rs открива како треба да се хранат младите и здрави луѓе во текот на летото – кои намирници се на листата на пожелни, а кои на „црвената листа“, како и кои видови течности се најидеални за гасење жед.

  • Најидеални се водата, лимонадата, овошните и билните чаеви, но и свежото овошје и зеленчук, кои не само што ја надополнуваат течноста, туку и минералите кои се губат со зголеменото потење – вели д-р Личина за Ona.rs.
  • Свежите салати како зелените, краставиците и доматите се добар избор бидејќи содржат повеќе од 90 отсто вода, како и лубеници и дињи, но и бобинките се богати со вода и минерали. Треба да се намали употребата на кафе и енергетски пијалоци, како и алкохол, бидејќи дополнително може да доведат до дехидрација.

Во деновите кога температурите се екстремно високи, треба да се избегнува тешка и мрсна храна, но и храна богата со протеини, бидејќи, како што објаснува нашиот соговорник, нивното варење може да ја зголеми телесната топлина.

Зеленчук кој делумно може да ја замени водата
Нутриционистот ја решава и дилемата за количеството течност што треба да се внесе во текот на летото:

  • Процентот на вода што треба да се внесе зависи од возраста, конституцијата, како и од степенот на активност. За напорна физичка работа, треба да пиете дополнителна чаша вода 30 минути, која што се однесува до храната треба да се замени со 300 грама лубеница, една голема краставица, еден куп ротквици или чаша сок од целер. Супата од зеленчук е добар избор во текот на денот за надополнување на течности и електролити.

Кога зборуваме за температури под 30 степени, формулата е да се подели тежината со 30 или да се множи со 0,033. Но, кога денот е исклучително топол, количината на внесена вода може дури и да се удвои. Некои препораки се дека при екстремни горештини треба да пиете чаша вода на секој час, без разлика дали сте жедни или не. Вообичаено, дехидрацијата веќе започнала кога некое лице ќе почувствува жед. Но и овде треба да бидете внимателни, бидејќи премногу вода може да го наруши статусот на електролитот. Не треба да пиете повеќе од литар, литар и половина вода на час.

Соговорникот на нашиот портал потсетува дека лицата со дијабетес можат да изгубат многу течности за време на топлото време, што може да доведе до зголемување на нивото на гликоза во крвта. Затоа е неопходно кога излегувате секогаш да имате шише вода со себе.

Најдобрите пијалоци за ладење
А при изборот на пијалоци за време на топлите летни денови, често грешиме – посегнуваме по ладни води и сокови, бидејќи на почетокот се исклучително пријатни, но на долг рок не се најдоброто решение.

  • Би се рекло дека ладните пијалоци подобро го ладат и хидрираат организмот, но некои стручњаци сметаат дека потоплите пијалоци можат да се пијат подолго на топол ден, полесно се поднесуваат и можеме да ги внесуваме во поголеми количини. Топлите пијалоци ги прошируваат крвните садови и овозможуваат подобра апсорпција на течности, па загубата на топлина подобро се компензира.

Иако топлите пијалоци предизвикуваат потење, докажано е дека тоа го прават во помала мера од ладните пијалоци, кои ги стеснуваат крвните садови и дополнително го зголемуваат потењето. Лесното потење му помага на телото да се олади кога надворешните температури се високи, без да ја оптоварува циркулацијата – објаснува нутриционистот.

Внимателно внесете го месото
Климата во која живееме нè „спасува“ од изложување на тропскиот бран на подолг временски период. Кога температурата на воздухот малку ќе падне, се враќа апетитот и желбата да уживате во домашната храна која е покалорична, помрсна и често прилично зачинета. Ја прашуваме д-р Личина како може да влијае на организмот.

  • Сигурно дека промената на температурата нема да биде толку нагла за да мораме да се префрлиме на покалорична и мрсна храна. Во текот на летните месеци треба да користиме свежо овошје и зеленчук кога ги има во изобилство и на тоа да ја базираме исхраната. Внесот на протеини може да се зголеми во оброкот, но не во секој, со цел постепено да се менува исхраната.

Пробиотици и ако не одите на одмор
Кога одиме на одмор, секогаш носиме кутија со пробиотици, особено ако се одлучиме за егзотични дестинации. Но, се препорачува да се земаат капсули од моќни бактерии кои даваат голема поддршка на цревниот систем, дури и ако во текот на летото престојуваме во местото на живеење.

  • Проблемите со варењето се чести со зголемување на температурата, бидејќи телото се аклиматизира и доаѓа до пад на имунитетот – потсетува д-р Личина.

Според неа, цревната флора може да се одржува во рамнотежа со правилна исхрана богата со растителни влакна и доволен внес на течности, но и со дополнително дополнување со пробиотска флора.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement