Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Фина и заситна! Рецепт за кремаста супа која исфрла масти и токсини од телото

Создадена со моќни хранливи материи од лук, сладок компир, морков и други состојки, супата од зеленчук ги исфрла мастите, додека истовремено му дава на организмот се што е потребно.

Храната во оваа супа е полна со растителни влакна, а зачините како црн пипер и чили го стимулираат ослободувањето на токсините од телото. Безбедна, ефикасна и истовремено хранлива, оваа супа, е одличен избор за здраво слабеење.

Состојки за супа:

 • 1 поголем сладок компир
 • 3 средни моркови
 • 20 даг варен грав
 • 1 мал црвен кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1 стебленце целер
 • 1 лажичка мелен црвен пипер
 • 1 лажичка мелено чили
 • 1 мал ловоров лист
 • сол и црн пипер
 • 1,5 литри бујон (месен или зеленчукаст)
 • 3 лажици маслиново масло (или масло по желба)

Подготовка на супа:

1. Излупете сладок компир и морков, измијте ги и исечете ги на мали коцки. Ситно исецкајте го кромидот и целерот и толчениот лук.

2. Загрејте го маслиновото масло во длабока тава и додадете го кромидот. Врие додека малку пожолти, па го додавате толчениот лук, потоа целерот и запржувате уште една-две минути. Потоа додадете ги слатките компири и моркови. Додадете сол и бибер, додајте чили, мелен пипер и ловоров лист, а потоа истурете го бујонот врз сè и оставете го да се готви. Пробајте ги морковите и сладките компири, тогаш ќе забележите дека им требаат уште неколку минути готвење, ставете го зготвениот грав во сад да се комбинира со останатите состојки.

3. По готвењето, ставете ја смесата во голем сад и со миксер или блендер ќе создадете прекрасна и вкусна крем супа.

Добар апетит!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Секој од нас може да посака прекрасен и совршен одмор од соништата, во рамките на волшебните и бајковити Алпи, задолжени за создавање идеална позадина...

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Green Tea

Може ли да издржите барем 7 дена без слатки? Диета без јаглени хидрати е вид на диета со која се избегнуваат разни форми на...

Advertisement