Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Три совети за најдобриот појадок со кој ќе бидете сити до пладне

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како одлична идеја за појадок.

1. Направете овесна каша со додавање млеко

Сигурно сте слушнале дека овесната каша е одличен појадок што го прави телото полно до ручек. Тоа е вистина, но само ако го готвите со некој извор на протеини како млеко, а не вода. Ако не ви се допаѓа класичното кравјо млеко, можете да користите и сојно млеко. Се разбира, бадемово млеко или млеко од лешник е исто така достапно, но има помалку протеини, па не заборавајте да додадете некои ореви во кашата.

2. Направете си кремаста текстура на каша

Ако сакате овесната каша да има кремаста текстура, ставете го овесот во тенџерето само кога течноста врие. Од друга страна, ако сакате овесот да се чувствува „под забот“, ставете го во ладна течност и дури потоа ставете го на шпоретот. Исто така, не заборавајте да мешате. Колку повеќе мешате, толку повеќе скроб ослободува овесот, а со тоа добивате покремаста текстура на каша.

3. Не заборавајте да додадете сол

Без разлика дали готвите солена или слатка каша, потребно е да додадете малку сол на оваа кулинарска креација. Направете го тоа на почетокот на готвењето за да направите тостирана каша со вкус на ореви, наместо досадна и леплива „мешаница“. Ако додадете сол на крајот на готвењето, ќе добиете каша со непријатен солен вкус.

Во готовата каша можете да додадете парчиња банана, јаболко, круша или бобинки. Достапни се ароматични адитиви како цимет или рогач, парчиња темно чоколадо или ореви.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement