Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Три одлични пијалоци за жени во менопауза

Ви донесуваме 3 здрави рецепти за одржување на здравјето, детоксикација и добра витална енергија, а на жените во менопауза ќе им биде особено пријатно …

1. Моќен антиоксидантен пијалок

Состојки:

1 банана

Бобинки од 1/2 чаши

1/2 чаша јагоди

1 лажица годишни бобинки

1/2 чаша кокосова вода

1 чаша незасладено млеко од бадем

1 лажица кокосово масло

1 лажичка прав мачја

1 лажица семе од чиа или лен

Подготовка:

Додадете ги сите состојки во мешалка и измешајте. Ако пијалокот е премногу кремаст, можете да додадете малку вода.

2. Зелено смути

Состојки:

1 чаша вода

1 грст спанаќ или кељ

2 лажици исцеден грејпфрут

1/2 чаша исцеден сок од лимон

1/2 авокадо

1 лажица кокосово масло

1 лажичка прав матча

1 лажица семе од чиа или лен

Подготовка:

Сите состојки добро измешајте ги во мешалка додека не се соединат. Ако не го испиете целиот пијалок одеднаш, можете да го чувате во фрижидер еден ден.

3. Антисимптоматски пијалок од куркума

Главната состојка на ова смути е куркума, моќен фитоестроген, антиоксиданс и антиинфламаторен зачин. Куркумата помага во регулирање на хормоните и детоксикација на организмот, па затоа особено се препорачува за жени во менопауза.

Состојките во овој пијалок успешно ги регулираат непријатните симптоми за време на менопаузата, промовираат слабеење и му помагаат на вашето тело полесно да ги прифати новите промени.

Состојки:

1 банана

1 чаша сецкано манго

1 лажица свеж сок од лимон

1 рамна лажичка куркума

нотка на црн пипер

1 лажица органски мед

1 чаша незасладено млеко од бадем

1 лажица кокосово масло

1 лажичка прав матча

2 лажици семе од лен

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки во мешалка и уживајте во здравиот пијалок.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Клаудија Шифер доби голема чест – создадена е нова кукла Барби според нејзиниот карактер! Како дел од роденденот на супермоделот (таа наполни 50 години...

Cotton Club

Како друштвените мрежи ја спасија модата за време на пандемската криза? Бидејќи земјите почнаа постепено да ги затвораат своите граници и да ги ставаат...

Fool Moon

Астрологијата досега ни објасни многу за хороскопските знаци – кои се нашите карактерни црти, кој има добра душа, кој е најубав, најпаметен … И...

Fine Living

Додека ограничената креативност е болка со која сите сме се соочиле во оваа пандемија, некои брендови ни даваат надеж дека светот сè уште оди...