Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Трик за најубавиот печен карфиол во кој ќе уживаат дури и најголеми хејтери на оваа храна

Карфиолот во сурова форма нема многу вкус. Ако сакате да уживате во оброк со карфиол кое е полно со вкус, маринирајте го во слатко-солено-кисели зачини…

Карфиолот е исклучително флексибилен зеленчук што може да се подготви на различни начини. Од него можете да направите лажен ориз, пире од компири, печени стекови, „тесто“ за пица … и многу повеќе.

Но, карфиолот во сурова форма нема многу вкус. Затоа, ако сакате да уживате во јадење со карфиол кое е полно со вкус, маринирајте го во слатко-солено-кисели зачини.

Состојки за печен карфиол:
1 мала главица карфиол
3 чешниња лук
1 парче свеж ѓумбир со големина од околу 2,5 инчи
1 лажичка анасон семиња
1 лажичка куркума во прав
2 чили пиперки
1 лажичка свежо исцеден сок од лимон
1 мал кромид
сол и бибер по желба
растително масло за печење

Подготовка:

1. Отстранете ги листовите од главата на карфиолот и исечете го тврдото јадро со нож. Измијте го и исушете го.

2. Во сецко за зеленчук, мелете кромид, лук, ѓумбир, куркума, семе од анасон, сок од лимон, сол и бибер и чили пиперки во еднолична смеса.

3. Истурете ја смесата врз суровата глава од карфиол и добро измасирајте ја во секој дел. Оставете го карфиолот да се маринира во зачините преку ноќ.

4. Следниот ден загрејте ја рерната на 180 степени целзиусови.

5. Ставете ја маринираната глава од карфиол на плех и покријте со растително масло.

6. Истурете неколку лажици вода на дното на плехот за печење.

7. Ставете во загреана рерна 75 минути додека внатрешноста на карфиолот не омекне и површината не зарумени.

8. Послужете со ориз и сезонска салата по желба. Добар апетит!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Green Tea

Резултатите од истражувањето се многу интересни… Врската помеѓу мирисот и уживањето во храната е јасна и одамна е документирана. Но, дали некогаш ви текнало...

Cotton Club

Провокативниот бел фустан во кој пејачката се појави на црвениот тепих, предизвика поделени мислења, а кога станува збор за оваа креација, дефинитивно нема поделени...

Advertisement