Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

ТРИДНЕВНА ДИЕТА СО ПОРТОКАЛ: Појадокот е секогаш ист, а губите по еден килограм дневно…

Ви го пренесуваме менито за многу популарна диета со портокали.

Една од најефективните и многу популарни диети е онаа со портокали и јајца. Со оваа рестриктивна диета, која сигурно ќе им одговара на сите љубители на портокал, губите и до еден килограм дневно.

Оваа диета или тридневна детоксикација, природно ги намалува мастите во вашето тело и ја чисти вашата кожа, правејќи ја сјајна.

Бидејќи нашата исхрана многу се менува во текот на диетата, најчесто во овој период строго се воздржуваме од „омразените“ јаглехидрати, потоа губиме многу течности, но и ја намалуваме мускулната маса. Затоа ваквите рестриктивни диети нема да бидат успешни долгорочно, бидејќи телото нема да може да издржи толку многу труд и калориски дефицит, но оваа тридневна детоксикација ќе го освежи вашето тело и ќе го наполни со нова енергија.

Оваа диета не е погодна за оние кои немаат прекумерна тежина. Доколку спаѓате во оваа категорија, а сепак сакате да пробате, тоа можете да го направите во поблага, прилагодена верзија и со задолжителна консултација со нутриционист или лекар.

За време на оваа диета првиот утрински оброк е секогаш ист: еден портокал (или една круша, праска, парче лубеница или диња), два тостови, шолја кафе или чај без шеќер.

Прв ден
Ручек: портокал, варено јајце, кисело млеко или јогурт

Вечера: два домати или два децилитри доматно пире, 2 варени јајца, мала главица зелена салата или краставица и два двопек

Втор ден
Ручек: портокал, јајце, кисело млеко, два тостови

Вечера: 125 грама мелено говедско месо, домат или децилитар доматно пире, тост, шолја чај или кафе

Трет ден
Ручек: портокал, варено јајце, кисело млеко, мала главица зелена салата

Вечера: 125 грама мелено месо, портокал, тост, шолја кафе или чај.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement