Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Тофу: веганска состојка што го освои Инстаграм

Ви откриваме сè што треба да знаете!

Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што вреди да се испробаат и да се вклучат во нашата дневна програма за исхрана. Една од нив е секако тофуто, што ги освои Инстаграм и Тик Ток со неколку рецепти кои станаа вирални преку ноќ.

Што е тофу?

Тофу е производ направен од соја млеко и начинот на кој се прави е сличен на правењето сирење. Во исто време, популарен во многу земји и го сакаат повеќето вегетаријанци и вегани. Сепак, овој тренд не припаѓа исклучиво на модерното време, бидејќи тофуто првпат се појави во Европа во 1700 година, а стана широко познато во 1970-тите.

Од кои причини вреди да се консумира тофу?

Пред сè, мора да истакнеме дека тофу има посебен вкус, но е извор на вредни хранливи материи. Неговата содржина на протеини е многу голема, па затоа е идеална закуска после тренинг. Покрај тоа, покрива 44% од дневните потреби за калциум и 40% железо, истовремено обезбедувајќи ги сите неопходни аминокиселини неопходни за правилно функционирање на организмот.

Исто така, изофлавоните (билни состојки кои се наоѓаат во сојата имаат естрогенски ефект и ги ублажуваат симптомите во менопаузата, како потење и сувост на вагината) се поврзани со намален ризик од остеопороза со регулирање на нивото на шеќер во крвта и спречување на мигрена.

Кои се неговите предности?

Остеопороза

Како што споменавме погоре, тофу го намалува ризикот од остеопороза, како и симптомите на менопауза, бидејќи хранливите материи што ги содржи ја зголемуваат коскената густина.

Кардиоваскуларни заболувања

Тофу се препорачува како алтернатива за добивање на потребните протеини, дури и ако сте вегани, бидејќи тоа е растителен извор кој го намалува лошиот холестерол (ЛДЛ), високиот крвен притисок и атеросклерозата.

Болести на мозокот

Според неодамнешните научни истражувања, потрошувачката на оваа состојка значително ја намали фреквенцијата на ментални нарушувања, како и појавата на мозочни заболувања, кои се многу чести кај постарите лица.

Дијабетес тип 2

Вреди да се знае дека луѓето со дијабетес тип 2 многу често се соочуваат со болести на бубрезите, во кои телото лачи поголеми количини на протеини отколку што треба да биде нормално. Така, научно е докажано дека оние кои јаделе тофу во редовни интервали успеале да ја намалат прекумерната секреција на протеини во споредба со оние кои јаделе животински протеини (т.е. од некое месо, како што е пилешкото).

Побрзо закрепнување

Научниците, кои спроведоа неодамнешно истражување на познат англиски универзитет, заклучија дека тофу помага побрзо да ги поправи оштетените коски. Според универзитетските професори, овој производ може да го користат дури и сериозно повредени лица, забрзувајќи го нивното закрепнување, како и во стоматолошки случаи.

Кои се можните несакани ефекти?

Вреди да се напомене дека постојат нејасни ставови за несаканите ефекти на тофу. Некои научници конкретно тврдат дека сојата е директно поврзана со рак на дојка. Сепак, доказите што излегоа на виделина не се доволни за да се посочи ова. Така, според истражувањето, умерените количини не го влошуваат здравствениот статус на жените кои имаат тумор или оние кои се изложени на ризик од развој на рак на дојка.

Исто така, големата потрошувачка на соја може да доведе до хормонална нерамнотежа, како што се топлотни удари и алергии. Меѓутоа, ако имате какви било сомнежи или прашања, консултирајте се со експерт.

Подолу откриваме два рецепти со тофу!

Многу лесна салата со тофу и леќа

Потребно ви е:

1 средна тиквичка
120 гр. тофу со димен вкус
120 гр. леќа
1 црвен кромид
1 црвен пипер
неколку лисја зелена салата
2 лажици масло
2 лажици оцет
2 ловорови лисја
Тие се, црвен пипер, пиперка

Подготовка:
Оставете ја леќата да зоврие заедно со 2 ловорови лисја, во согласност со упатствата на пакувањето. Добро измијте тиквички и пиперки и исечете ги на мали коцки, како тофуто. Кромидот ситно исецкајте го. Измијте ја салатата добро. Истурете го маслото во шерпата да се загрее на висока температура и додадете тиквички, тофу и зачини. Пржете околу 5 минути, додека тиквичките не омекнат. Додадете балсамик, намалете го огнот и пржете уште 2 минути. Ставете ги сите состојки, освен салатата, во голем сад и добро измешајте.

Вкусно рижото со маринирано тофу

Потребно ви е:

250 гр. ориз
1 лажица путер
3 пакувања тофу
1/4 чаша маслиново масло
1/4 чаша соја сос
3 лажици сенф
3 лажици вода
сол и црн пипер
Оригано

Подготовка:
Маринирајте го тофуто на следниов начин: прво притиснете го на кујнска хартија (салфетка) за да го отстраните вишокот течност, а потоа исечете го секое парче на симетрични коцки. Ставете ги во сад во кој сте измешале соја сос, маслиново масло, вода, сенф и зачини. Покријте и ставете го во фрижидер најмалку 30 минути. Ставете го маринираниот тофу во шерпата заедно со маринадата. Печете во загреана рерна на 190 степени додека не ја апсорбира течноста. Во исто време, варете го оризот според упатствата на пакувањето, добро исцедете и ставете го во тенџере со маргарин.

Тофу е специјална состојка што можете да ја испробате. Вреди да се напомене дека можете да го најдете во продавниците за органска храна. Сепак, проверете дали е навистина органски, бидејќи во спротивно може да претставува ризик за вашето здравје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement