Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Топ 3 пролетни намирници кои помагаат при слабеење…

Пролетта е време од годината кога пазарните тезги и полиците на продавниците стануваат преполни со разновидни вкусни овошја и зеленчук.

За време на студените месеци има многу кои „стават“ некој килограм вишок, а летото полека се ближи.

Ако барате храна која ви помага да изгубите тежина, тогаш сте на вистинското место.

За вас ги избравме трите топ-пролетни намирници кои се одлични сојузници во борбата против вишокот килограми.

  1. Јагоди
    Ова слатко овошје е направено за уживање, а воедно може да биде одлично и за слабеење. Едно истражување потврдило дека луѓето кои јадат осум грама повеќе влакна губат половина килограм на 1.000 внесени калории. Јагодите се полни со влакна, па можете да ги јадете секој ден.
  2. Печурки
    Освен што се полни со протеини, печурките ги содржат и мастите што ги има црвеното месо. Истражувањата покажаа дека ако јадете порција печурки, ќе бидете сити како да сте јаделе порција месо.
  3. Марула
    Салатата е полна со вода, што помага што побрзо да се заситите, па ако ја јадете пред главното јадење, ќе јадете малку помалку и затоа нема да се здебелите.

Дополнително, нутриционистите препорачуваат ручекот да го започнете со салата, бидејќи на тој начин нема да ви скокне шеќерот во крвта, што е од големо значење за превенција од преддијабетес и отпорност на инсулин.

Доколку не сакате салата, истото ќе го постигнете со конзумирање на супа од зеленчук, пишува  “Eatingwell”.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement