Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Суви усни: 10 совети за заштита на усните во зима

Како да се ослободите од сувите усни и кожа за време на студената сезона?

Со почетокот на зимата, сите се соочуваат со проблем на сувост на усните. Понекогаш усните се толку суви што на нив се појавуваат пукнатини со длабоки рани. Не гризете ги, наместо тоа однесувајте се нежно кон нив: слушнете 10 едноставни совети кои ќе ви помогнат да ја поминете оваа зима безболно, со убави, здрави усни.

Користете мелем за усни пред да го измиете лицето

Пред миење, нанесете навлажнувачки мелем на усните за да ги заштитите од сушење: средства за чистење може да содржат салицилна киселина или бензоил пероксид, кои дејствуваат агресивно на кожата, нарушувајќи го нормалното ниво на pH.

Бадемово масло

Бадемовото масло содржи слободни радикали неопходни за здравјето на кожата, витамини А, Е, кои ги штитат клетките од надворешни влијанија, стареење и дехидрација. Побарајте производи за усни со масло во составот, а првутот на кожата ќе биде значително помал.

Навлажнувач

Љителите на урбаните средини често го користат овој уред за да го одржат потребното ниво на влажност во куќата. Сувиот воздух во просторијата ја суши кожата на лицето и усните. Направете правило да ја користите навлажнувачката крема преку ноќ за да ја одржувате кожата хидрирана.

Маска од краставица

Ако имате болни, испукани усни, пробајте свежа маска од краставица: Нанесете неколку тенки парчиња на раната само 10-15 минути. Ова ќе ви помогне да ги навлажнете и смирите усните.

Пилинг за усни

Препорачливо е да се направи пилинг за усни барем неколку пати неделно за да се исчисти од кератинизирани лушпи кои се мешаат во нормалната размена на кислород. Можете да користите готови лушпи или да го направите производот сами со шеќер и мед: со мешање на состојките во еднакви пропорции. Некои луѓе ги тријат усните со обична четка за заби, што е исто така прифатливо.

Не лижи ги усните

Оваа навика е одлична за сушење на усните: кога ги лижеме, нашата плунка, која содржи киселини наменети за варење, излегува на кожата и предизвикува иритација и сувост. Покрај тоа, во процесот на испарување на влагата, во овој случај плунка, кожата станува многу дехидрирана.

Дишете преку нос

Кога дишеме преку устата, кожата на усните поактивно ја губи влагата. Не мора да го сушите понатаму, затоа обидете се да дишете преку нос.

Пијте повеќе вода

Тука сè е јасно: треба да пиете вода за да го одржите вашето тело хидрирано одвнатре. Водата ги започнува сите метаболички процеси, го забрзува метаболизмот, ја чисти кожата, исфрлајќи ги токсините од телото.

Користете производи за заштитен фактор

Користете SPF за да ги заштитите усните од првут и сувост. Ако тие се веќе воспалени, тогаш во овој случај подобро е да не се користат такви средства со цел да се избегне дополнителна иритација на кожата.

Шеа путер и храна богата со маснотии

Шеа путерот совршено ја храни и навлажнува кожата, ги прави усните свилени мазни, светлосен сјај и пријатна арома. Обидете се да внесете повеќе масна храна во вашата исхрана: црвена риба, авокадо, ореви, масла. Тие содржат здрави масти кои нема да и наштетат на вашата фигура, но ќе го подобрат вашето здравје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Нашата кожа е составена од повеќе од 50 проценти керамид (церамид), затоа не треба да изненадува што оваа состојка игра витална улога во одредувањето...

Cotton Club

И повторно ни недостасуваат забавите. Носталгијата за забави го достигна својот врв во новата колекција MSGM за есен / зима – скоро сè се...

Green Tea

Дали е паметно да се елиминира шеќерот целосно од вашата исхрана? Ограничувањето на слатките воопшто не е од корист, и може да биде опасно...

Cotton Club

Синоќешните награди „Златен глобус“ и покрај комбинираниот.н. „phygital“ формат нè враќаше во оние безгрижни времиња кога по доделувањето на наградите би сурфале по Интернет...

Advertisement