Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Сува кожа, црвенило, акни, кршлива коса: Еве кои минерали ви недостасуваат

За да ни биде блескава кожата на лицето и телото, покрај редовна нега и адекватни козметички производи, важно е и како се храниме, односно дали внесуваме доволна количина на одредени минерали кои директно влијаат на нашиот изглед. Доколку ги нема доволно, нашето тело реагира, сигнализира, што прво се чита на кожата, а потоа и на другите делови од телото. И сето тоа ни прави проблем, незадоволни сме од својот изглед, а не знаеме зошто, бидејќи се грижиме за својот изглед. Веројатно ви се случило и покрај тоа што совесно и вредно ја практикувате вашата рутина за убавина, да имате проблем во вид на сува кожа склона кон црвенило, акни или егзема. Покрај овие дерматолошки проблеми, многумина се борат со сува коса која е кршлива и изгледа безживотна, или со нокти кои се лупеат.

Доколку сте препознале некој од овие проблеми, голема е веројатноста на организмот да му недостигаат одредени хранливи материи кои се директно одговорни за таквата состојба и би било добро да ги вклучите во секојдневната исхрана.

ЦИНК

Еден од многу важните минерали задолжен за нашиот имунитет е цинкот, задолжен за извршување на многу функции во телото. И не само тоа, цинкот го има епитетот на минерал за убавина, бидејќи има антиоксидантни моќи, и ја прави кожата здрава, убава и помлада. Поради овие својства, цинкот е незаменлива состојка во многу козметички препарати за чистење и нега на кожата. Посебно е пожелно во грижата за проблематичниот епидермис чии верни придружници се сувост, црвенило, акни или егзема.

Цинкот е совршен регулатор на секрецијата на себум, и е спас за мрсна кожа. Неговиот недостаток доведува до сува кожа, првут, мозолчиња, а ако забележите дека вашата кожа страда, постои голема веројатност дека имате недостаток на цинк во телото, што не е изненадувачки бидејќи природно е само 2-3 грама во нашиот тело. А поради стресниот начин на живот и неправилната исхрана се консумира многу брзо, па затоа е неопходно да се надоместо. Преку диетата, така што на вашата трпеза ќе најдете црвено месо, боранија, грашок, јајца, интегрални житарки, црвено месо, млеко, соја, зелка… Бидејќи повеќето од нас генерално немаат време да се погрижат за тоа, па затоа најдобар начин е да земете цинк како суплемент.

ВИТАМИН Ц

Сите ја знаеме моќта на витаминот Ц за одржување на здравјето и силен имунолошки систем. И не само тоа, тој е незаменлива состојка во многу козметички производи бидејќи има силна антиоксидантна моќ, ја стимулира синтезата на колаген, заштитувајќи ја кожата од оштетување поради УВ зрачењето и слободните радикали. Недостатокот на витамин Ц предизвикува кршлива, сува кожа без сјај, уморен изглед.

Витаминот Ц е неопходен за производство на колаген во клетките на кожата, го храни епидермисот, му дава еластичност и ги елиминира трагите од стареење. Од тие причини е една од најпосакуваните состојки во кремите, серумите, маските.Ја затегнува кожата, ја прави мазна и хидрира, а особено е пожелна состојка за сите оние кои имаат проблематичен тен склон на мозолчиња, црвенило и флеки. Покрај исхраната богата со витамин Ц и употребата на производи за нега кои го содржат овој витамин, може да се користат и таблети кои не само што ќе го зајакнат вашиот имунитет, туку и ќе ѝ обезбедат на вашата кожа дополнителни придобивки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement