Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Спречете ја нивната загуба: Овие Mинерали се најпотребни во текот на летото

Поради зголемено потење, повеќе од нив ги губиме…

Можете да добиете доволно минерали преку правилна исхрана. Што, се разбира, вклучува многу различни свежи зеленчуци. Сепак, во лето е потребно да се консумираат уште повеќе.

Причината за ова е што минералите се губат преку потење.

И затоа е важно да знаете кои минерали треба да ги земате секој ден.

Коскена маса

Железо – На телото му треба железо за да пренесе кислород низ телото. Кога не внесувате доволно железо, уморни сте и слаби, а тоа чувство може да стане навика ако не го зголемите внесувањето на овој исклучително важен минерал. Секогаш земајте железо со витамин Ц, кој ја промовира неговата апсорпција.

Калциум – Истражувањата покажале дека внесувањето доволно калциум во детството помага да се достигне максимална коскена маса до 18-годишна возраст, што ја намалува веројатноста за развој на остеопороза подоцна во животот. Млечните производи се богати со овој важен минерал, како и растителната храна како спанаќот.

Подобар сон

Магнезиум – минерал неопходен за здравје и енергија на коските. Недоволни количини на магнезиум може да доведат до сериозен замор. И обратно, постојат докази дека магнезиумот исто така ви помага да спиете подобро, а доволно спиење ви овозможува да имате доволно енергија во текот на денот. Можете да го најдете во семките од тиква, со кои ќе добиете и доза на цинк, што исто така спречува грчеви.

Цинк и калиум
Цинкот има неколку клучни улоги. На мозокот му треба за когнитивни функции и меморија, а исто така му помага на телото да произведе важен тироиден хормон, Т3. Го има во гравот, месото, млечните производи, како и во оревите. Калиумот помага во регулирање на крвниот притисок, поради што е исклучително важен за здравјето на срцето, а исто така игра важна улога во работата на нервниот систем. Бананите се одличен извор на калиум.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement