Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Со што да го замените месото во исхраната: 4 алтернативи со висока содржина на протеини

Луѓето се откажуваат од месото од различни причини. Некои го прават тоа од етички причини или други лични убедувања, додека други мораат да го сторат тоа од здравствени причини. Некои истражувања сугерираат дека конзумирањето црвено месо може да го зголеми ризикот од гастроинтестинални и срцеви заболувања.

Без оглед на причината за одбивање на месо, многу е важно да се осигурате дека имате доволно протеини во вашата исхрана. Можете да ги најдете во алтернативи за месо, и овој пат откриваме кои се најпопуларни.

Тофу

Тофу е замена за месо и по конзистентност е слично на сирењето. Тоа е добар извор на протеини и калциум и ги содржи сите есенцијални аминокиселини што им се потребни на луѓето. Тофу е исто така разноврсно и има многу благ вкус, така што со него можете да готвите скоро сè, бидејќи ќе го добие вкусот на она со што сте го готвиле. Некои го користат наместо јајца или го додаваат во топли јадења како што се супи и чорби.

Темпе

Темпе е традиционална индонезиска замена за месо базирано на соја. Темпе има неколку клучни разлики од тофу. Производителите прават темпе од цела соја, а не од соино млеко и го користат процесот на ферментација. Темпе има сува текстура, а некои производи од темпе содржат мешавина од грав или житарки. Бидејќи содржи грав, темпе го надминува тофу во растителни влакна и протеини и е одличен извор на витамин Б6 и магнезиум. Исто така, содржи пребиотици и пробиотици погодни за цревата кои потекнуваат од процесот на ферментација. Темпе може да ја нема истата разноврсност како тофу, бидејќи нејзиниот вкус е посилен. Темпе е исто така погоден за употреба како замена за месо на скара.

Сеитан

Сеитан се прави од глутен од пченица. За време на производствениот процес, скробот се отстранува од пченицата, обично со испирање со вода. Овој процес произведува храна со висока содржина на протеини со текстура слична на пилешкото. Сеитан или т.н. „Месо од пченица“ не е безбедно за луѓето со нетолеранција на глутен. Некои производи од сеитан содржат и други состојки, како што се мешунки или зачини. Сеитан е богат со протеини, рибофлавин, ниацин и витамин Б-6.

Растителна храна богата со протеини

Некои цели намирници, како грав, леќа, наут и печурки, содржат протеини или имаат месна текстура и можат добро да го заменат месото. Сепак, само неколку растителни прехранбени производи ги содржат сите есенцијални аминокиселини – вклучувајќи леќата, киноа и соја.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement