Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Сокот од киви е одличен за здравјето, а еве и колку можете да пиете во текот на денот

Добар е за бубрезите, но и за очите.

Киви плодот се смета како едно од најомиленoто тропско овошје. Повеќето луѓе сакаат да го консумираат свежо, а често го има во колачи.

Сепак, одличен е за здравјето да пиете сок од киви.

Ќе ви обезбеди голема количина калиум и растителни влакна, а исто така може да ве заштити од развој на срцеви заболувања. Треба да бидете внимателни со дневната количина на сок од киви.

Она што не треба да го правите е да пиете повеќе од една до две чаши сок што сте го разредиле со вода, бидејќи може да се појават алергии на киви.

Сокот од киви е одличен лек за оние кои имаат проблем со песок во бубрезите и жолчката.

Спречува кардиоваскуларни заболувања, спречува појава на тромби и згрутчување на крвта, го намалува ризикот од мозочен удар, ја штити виталноста на клетките, поволно делува на видот и спречува болести на окото (катаракта, дивертикулоза, конјунктивитис).

Исто така, го стимулира закрепнувањето на организмот, ја штити ДНК од штетните ефекти на слободните радикали, силно го детоксицира телото, го подобрува имунитетот и спречува формирање на масни наслаги.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ниту едно чувство не е толку моќно и евокативно како мирисот… Мирисот на око може да предизвика спомени од минатото, да ве потсети на...

Cotton Club

74-тото доделување на филмската награда BAFTA (British Academy Film Awards) се одржа на 10 и 11 април во Лондон. Поради пандемијата коронавирус, церемонијата се...

Green Tea

Потекнува од древна Кина! Комбуха е пијалок кој настанал пред 2.000 години во Кина, каде се сметал за еликсир на бесмртност и живот. Овој...

Fool Moon

Дали вашата сродна душа сонува за вас – ова се знаците на кои треба да обрнете внимание! Дали сте се сретнале со сродната душа...

Advertisement