Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Совршен летен пијалок: Замрзнато освежување во чаша од лубеница кое мора да го пробате…

Лубеницата е омилена летна храна за многумина. Не само што има сладок вкус кој е одличен за освежување во топол летен ден, туку е богат и со хранливи материи кои се важни за здравјето.

Лубеницата е одличен извор на витамини А и Ц, калиум и магнезиум. Богат е со вода и содржи само 30 калории на 100 грама производ, па затоа се препорачува за луѓе кои сакаат да ослабат или да ја задржат постоечката телесна тежина.

Повеќето луѓе најмногу уживаат во свежа лубеница, но исто така можете да го претворите ова слатко овошје во замрзнат пијалок наречен slushie. За да направите овој замрзнат пијалок од лубеница, потребни ви се само четири состојки и добар блендер.

Состојки за slushie од лубеница:
600 гр исчистена лубеница
Околу 20 коцки мраз
2 лажици мед
1 лажица сок од лимета
Подготовка на slushie од лубеница:
Излупете ја лубеницата и исечете ја на помали коцки.
Ставете ја лубеницата во добар блендер и измешајте ја заедно со медот и сокот од лимета.
Додадете коцки мраз и шејкајте додека состојките не се соединат и не добиете измиксана текстура.
Послужете веднаш во две големи или четири помали чаши со широка сламка. На здравје!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement