Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Совет за секој со бавен метаболизам: Вклучете ја оваа храна во секој оброк

Healthy food balanced nutrition. Meat, fish, legumes, nuts, seeds greens and vegetables Flat lay

Оваа храна помага да се забрза метаболизмот – вклучете ја во секој оброк!

Метаболизмот учествува во сите хемиски реакции во нашето тело кои се неопходни за нормално функционирање на човечкото тело.

Метаболизмот исто така игра важна улога во одржувањето на телесната тежина. Побавен метаболизам значи склоност кон дебелеење, побавно консумирање калории и проблеми со варењето на храната.

Најздравиот начин за стимулирање на метаболизмот е преку диета, но важно е да се консултирате со професионалец и лекар пред каква било промена во вашата исхрана.

Здравата, природна и органска храна е погодна за забрзување на метаболизмот, особено свежо овошје и зеленчук, но еден вид храна се истакнува особено по својата ефикасност во состојбата на метаболизмот.

Ова се протеини за кои се препорачува да бидат дел од вашиот оброк. Протеините ја стимулираат термичката обработка на храната во организмот, го подобруваат варењето и позитивно влијаат на апсорпцијата на хранливите материи.

Истражувањата покажуваат дека дневната потрошувачка на протеини го забрзува метаболизмот за 15-30%, за разлика од јаглехидратите 5-10% и мастите 0-3%.

Исто така, по конзумирање протеини, се чувствувате сити и апетитот ви е регулиран, така што истражувањата покажуваат дека луѓето кои јадат оброци богати со протеини, трошат скоро 450 калории помалку од оние кои избегнуваат протеини.

Постои голем избор на храна богата со протеини, така што лесно можете да ги вклучите во секој оброк.

Храна што содржи најмногу протеини:

Бело пилешко, риба, грав, мешунки, ореви, јајца, млечни производи, карфиол, брокула, пршута, соја млеко, слатка пченка, банани …

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната куќа Sportmax потсети на одличниот стил на SF филмовите, кој беше обележан со темни силуети, кул очила за сонце и генерално футуристички минимализам...

Fool Moon

Сигурно сте слушнале многу пати од пријателките: „Едноставно сите добри мажи се зафатени!“ Она за што не размислуваат, или вие самите, е фактот дека...

Cotton Club

Сите обожаватели на ‘Seinfeld’ се сеќаваат на Сју Елен Мишка и скандалот што предизвика носење градник како топ под раскопчаната јакна, но оваа година...

Fool Moon

Не е лесно да се најде совршено место во домот за секое растение. Иако најчесто бараме растенија кои најдобро напредуваат во засенчени, темни агли...

Advertisement