Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Смути и сангрија: какви освежувачки пијалоци може да се направат од лубеница

Сезоната на лубеници започнува во јули. Освежувачка и вкусна која содржи магнезиум, калиум, фосфор и други корисни витамини и супстанции кои позитивно влијаат на функционирањето на нервниот систем, а исто така го подобруваат метаболизмот. Лубеницата содржи 92% вода, што ја прави одличен освежителен производ. Тоа е одлична состојка во летните пијалоци што може да ви помогне да се заштитите од топлината. Ги собравме најлесните и најбрзите рецепти за коктел од лубеница што секој може да ги направи.

„Коктел од лубеница“

Лубеница
Ледени коцки
Мед


Најбанален, но лудо освежувачки и сладок коктел. Само додадете ги сите потребни состојки во блендер и промешајте. Овој пијалок може да се подготви наутро за освежување. И поради медот, тој е исто така способен да го зајакне имунитетот.

„Изгубена јагода“

Лубеница
Јагоди
Слатка павлака
Јогурт
сок од портокал


Мешајќи ги сите состојки во блендер, добивате вкусно летно смути. Препорачуваме да користите замрзнати јагоди или мраз за да додадете свежина на пијалокот. И можете да го декорирате со парче лубеница или слој слатка павлака одозгора.

„Сангрија од лубеница“

Лубеница
Суво бело вино
Вотка
Трипл сек
Сируп
Лимета
Еден портокал
Неколку боровинки


Овој рецепт е особено погоден за оние кои сакаат да организираат летни забави со пријателите дома и постојано бараат вкусни пијалоци за голема група.

Прво измешајте ги парчињата лубеница во блендер, а потоа добро исцедете го сокот. Истурете во посебен сад и промешајте ги виното, вотката, трипл секот, сирупот и сокот од лубеница. Потоа додадете неколку коцки лубеница, неколку парчиња лимета, портокал и боровинки. Ви препорачуваме да го оставите пијалокот во фрижидер 4 часа за да дозволите целосно да се олади.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement