Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Слабеење со јога: Зошто функционира, како да ја практикувате и три круцијални движења што треба да ги знаете

Изборот на јога како вежба со која ќе изгубите вишок килограми можеби не е најлогично на прв поглед, но исто така не е воопшто лош избор.

Ако не сте во форма и не вежбате долго време, тогаш изборот на јога како вежба со која ќе почнете да се враќате во форма е одлична одлука.

Вежбите со слаб интензитет не носат брзи резултати, но траат.

Исто така, не мора да значи дека јогата нема да донесе брзи резултати, ако на пример изберете јога Аштанга или Бикрам.

Сепак, она што е најважно и причината поради која сме заинтересирани за јога, а не за аеробик или теретана, е дека овој вид вежба носи со себе многу важен дел заснован на намалување на стресот и поврзување со себеси.

„Јогата е збир на дисциплини, кои вклучуваат физички, ментални и духовни практики, а стара е над 5.000 години. На Запад, таа е претежно позната како физичка пракса, која ја зголемува силата и флексибилноста и се базира на вежби за дишење “, објасни Сара Хајфилд – позната инструкторка по јога од Лондон.

Со јога, можете да го подобрите вашето ментално здравје, да откриете дека е потребен внатрешен мир и рамнотежа, меморија, но и држење на телото, па дури и да го одложите стареењето.

Општо, редовното вежбање на јога ќе ви помогне да станете посвесни и совесни за вашето тело и начин на живот. Ќе обрнете многу поголемо внимание на она што го консумирате. Со текот на времето, вашиот начин на размислување и пристап кон грижата за вашето тело ќе се променат.

Значи, можеби нема да изгубите пет килограми за една недела, но на долг рок ќе добиете придобивки што може да се видат до крајот на животот.

За да постигнете најдобри резултати, важно е редовно да вежбате и темпото да ви одговара.

„Јогата секогаш треба да биде активност што ќе ја очекувате. Не треба да форсирате и на самиот почетокот пробувате, да речеме, јас работам како тренер со години – тренирам три пати неделно од 45 минути до еден час. Ќе стигнете до тоа и да, тоа темпо сигурно ќе даде најдобри резултати, но сосема е во ред ако започнете со половина час вежби. Три пати неделно, секој втор ден, секој ден? Изборот е твој. Сè додека се чувствувате добро“, објаснува Сара.

Спрема тоа, што чекате? Инвестирајте во добра јога подлога, распрашајте се за најдобрите курсеви во вашиот град, како изгледаат обуките и за почеток, преку YouTube, обидете се да совладате некои основни движења или „сане“ како што се нарекуваат во јога светот.

Трите најефикасни асани кои им помагаат на почетниците да градат мускули побрзо и да ослабат се кучешката поза со кревање, потоа извртувањето на оваа поза и маласана сквотот.

Погледнете подолу како се изведуваат овие асани. Колку повеќе повторувања, толку повеќе резултати има секако.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement