Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Скинимализам, новиот beauty тренд за сечиј џеб

Кога станува збор за нега на кожата, принципот „повеќе е повеќе“ одамна важи. Значи, колку повеќе производи користите, толку поубава ќе биде вашата кожа. Сепак, светот на убавината сега полека се движи кон спротивниот тренд – минимална нега на кожата.

„Скинминимализам“ е тренд за убавина што се чини дека е најпопуларен оваа година. Што претставува тој?

Па, според извештајот за трендовите на Pinterest 2021, тоа е минималистички пристап кон грижата – дали тоа значи намалување на бројот на производи и активни состојки во нашите рутини, или едноставно носење помала количина на прав. Се користат повеќенаменски производи, а главниот принцип е да се вратиме во намалена (и често поевтина) рутина за убавина.

Постојаната, огромна количина на информации во врска со новите состојки и формули во производите, доведе многу потрошувачи да бидат збунети, што резултира со претерување.

„Најчестата работа што ја гледам кај новите клиенти е иритација, понекогаш во форма на осип, воспаление, црвенило“, изјави за Вог козметичарката Деби Томас.

„Ова е затоа што користењето премногу производи, обидот за нови формули секој ден, нанесувањето погрешни слоеви или комбинирање на премногу активни состојки ја преоптоварува, стимулира и збунува премногу кожата“, додава тој.

На пример, можете да избегнете купување на две хидратантни креми – ден и ноќ – и да се држите до една добро направена формула. Исто така, експертите велат дека не постои производ што е добар за еден дел од вашата кожа, а не за друг – затоа што кожата ги има истите дневни потреби.

Експертите не препорачуваат рутини за убавина кои се состојат од 15 производи и повеќе чекори. Наместо тоа, тие велат дека е подобро за околината и вашата кожа да се вратите во основните работи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Можеби не можеме да изреновираме високи тавани и француски прозорци во нашиот сопствен стан, но има неколку трикови што можеме да ги искористиме за...

Fool Moon

Дизајнот на леопард веројатно не е првото нешто што ни паѓа на ум кога ќе ги споменеме класиците. Што и да каже некој, на...

Fool Moon

Сигурно сте слушнале многу пати од пријателките: „Едноставно сите добри мажи се зафатени!“ Она за што не размислуваат, или вие самите, е фактот дека...

Cotton Club

Сите обожаватели на ‘Seinfeld’ се сеќаваат на Сју Елен Мишка и скандалот што предизвика носење градник како топ под раскопчаната јакна, но оваа година...

Advertisement