Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

СИТЕ СЕ ЛУДИ ПО ЧИА ПУДИНГОТ НА КИМ КАРДАШИЈАН: Оние кои го имаат ВКУСЕНО тврдат дека НЕМА ПОВКУСЕН…

Ким Кардашијан дефинитивно е во форма на животот. Факт е дека никогаш не изгледала вака добро, а бидејќи пред Мет Гала ослабела за да се вклопи во фустанот на Мерлин Монро, многумина и велат дека на нејзината линија би и позавиделе дури и модели.

Ким, која претходно не беше љубител на вежбањето, сега целосно го променила својот животен стил, и многу внимава што става во своето тело. Затоа и не чуди што преку ноќ стана вирален нејзиниот рецепт за чиа пудинг, кој и е омилена закуска, а рецептот кој беше објавен на профилот Healthfood за многу кратко време собра речиси милион лајкови.

@healthfood Now my berries last over two weeks 🤯😍 #tiktoktaughtme #tiktokpartner #viral #fyp ♬ Lazy Sunday – Official Sound Studio

Но, зошто толку многу луѓе се ентузијасти за чиа пудинг?

Пред сè, содржи здрави масти, односно омега-3 масни киселини, кои се корисни за здравјето на зглобовите и срцето. Содржат калиум, железо и калциум, што ги прави фантастични за исфрлање на вишокот вода од телото.

Чиа семките содржат протеини и растителни влакна, а само 30 грама содржат само 101 калорија, поради што се намирници број еден во многу диети. Со оглед на тоа дека го подобруваат варењето и го забрзуваат метаболизмот, чиа семето се смета за „убиец“ на наслагите, но секако за видливи резултати мора да смените некои лоши животни навики.

Рецепт за чиа пудинг на Ким Кардашијан

Потребно е:

2 лажици чиа семе

половина шолја бадемово млеко

половина лажичка мед

овошје по ваш избор (јагоди, боровинки, банани или малини би биле идеални)

Подготовка:

Истурете ги семките од чиа во сад и прелијте ги со бадемово млеко, додадете мед и измешајте, па оставете да отстои во фрижидер преку ноќ. Додадете овошје наутро и воила, имате вкусен и хранлив оброк кој ќе ве држи сити со часови и ќе ви помогне да ја добиете линијата што сега ја има Ким Кардашијан.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement