Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Сите придобивки од морската сол: Содржи повеќе од 80 минерали, помага при главоболка и позитивно влијае на организмот

Можете да користите морска сол, исто како и обичната сол, за да подготвите оброци во кујната.

Веројатно прво би ја избрале морската доколку знаете колку е здрава за телото.

Содржи јод, кој е многу важен за функционирање на тироидната жлезда, и кој е одговорен за голем број функции во телото.

Покрај јод, морската сол содржи повеќе од 80 хемиски елементи, почнувајќи од натриум хлорид, преку калиум и магнезиум, па се до манган, благодарение на што има повеќекратни ефекти врз човечкото тело.

Здравствени придобивки од морска сол

1. Морската сол го алкализира телото и на тој начин помага да се балансираат нивоата на киселина во телото.

2. Морската сол има моќ да го зајакне имунолошкиот систем, па телото станува поотпорно на разни автоимуни болести, грип и алергии.

3. Научниците докажаа дека редовната потрошувачка на морска сол растворена во чаша вода може значително да го намали нивото на лош холестерол во телото.

4. Докажано е дека морската сол ја подобрува структурата на коските, па со редовно консумирање во исхраната, може да го забавите развојот на остеопороза.

5. Исто така е извор на калиум, што го прави ефикасен против грчеви во мускулите.

6. Се смета за природен прочистувач на крвта, бидејќи делува како антиоксиданс и ги уништува слободните радикали.

7. Ја подмладува кожата одвнатре бидејќи благодарение на минералите што ги содржи успешно се бори со акните, псоријазата, егземата и појавата на првите брчки.

8. Помага при намалување на главоболките, доколку го користите при вдишување или инхалација.

Совет: Ако имате силни главоболки, се препорачува да инхалирате вода и морска сол. Земете една поголема шерпа и наполнете ја со вода речиси до врвот, а потоа оставете да зоврие. Кога ќе зоврие, истурете поголема количина морска сол во шерпата и оставете да зоврие половина минута, а потоа тргнете ја од оган. Земете една поголема крпа, покријте ја преку глава и полека вдишувајте ја лековитата пареа, со цел да ги исчистите синусите и да ја намалите главоболката.

При вдишување, мора да бидете крајно внимателни да не изгорите, затоа секогаш оставајте дел од просторот под крпата, така што пареата ќе излезе и ќе влезе свеж воздух.

Вдишувањето е добро и за кожата на лицето бидејќи ги отвора порите и го чисти лицето од нечистотии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Advertisement