Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Сите придобивки од кафето! Ефтин и лесен за помада, пилинг, шампон: Но, тоа не е сè …

Ако ги погледнете етикетите на козметичките производи што ги користите, ќе забележите дека кофеинот е присутен во многу формули. Секако, во зависност од видот на кожата и подрачјето што се третира, кофеинот работи на различни начини. Добрата работа е што ова кафе може да се користи во најприродна состојба, за подготовка на креми, шампони и домашнен пилиг, без вештачки адитиви, кои помагаат вашата кожа и коса да биде здрава и сјајна.

Маска од кафе

Кафето е природен пилинг, одличен за отстранување на мртвите клетки на кожата. Го стимулира производството на колаген и има антиинфламаторно дејство. Затоа, по релаксирачка маска за кафе, кожата на вратот и лицето ќе биде мека, чиста и мазна.

Состојки:

1 чаша мелено кафе

1 чаша кафеав шеќер

3 лажици маслиново масло

2 лажици мед

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки во сад и проверете дали маската не е премногу густа. Текстурата треба да биде малку течна и лесна за нанесување на лицето.

Нанесете слој од маска низ целото лице и врат. Оставете ја маската на лицето додека не се исуши и исплакнете со топла вода. Користете ја маската еднаш неделно, и можете да ја чувате во фрижидер.

Пилинг за усни

Добрата работа е што можете да направите едноставна и ефтин пилинг дома. Секако, од кафе.

Состојки:

1 лажиче мелено кафе

2 лажици маслиново масло

Подготовка:

Измешајте ги двете состојки во чаша или сад додека не се соединат. Треба да добиете цврста паста.

Нанесете го пилингот на усните и нежно масирајте со прстот во кружни движења. Користете најмалку 3 пати неделно. Исплакнете со вода, а потоа ставете го омилениот навлажнувачки мелем.

Шампон

Кафето содржи својства што го прават одличен за нега на коса и скалп. Ја стимулира циркулацијата на крвта и ги отстранува мртвите клетки на кожата, спречувајќи опаѓање на косата.

Состојки:
Неутрален шампон
5 лажици мелено кафе
1 чаша вода

Подготовка:
Загрејте ја водата, но не дозволувајте да зоврие. Оставете малку да се излади и измешајте со кафе. Користејќи инка, истурете ја смесата во шише со шампон. Затворете и добро протресете. Оставете го шампонот да стои 2 часа пред употреба.

Нанесете го шампонот како што обично би правеле, масирајте го скалпот со кружни движења. Оставете го производот 5 минути и исплакнете го добро. Можете да го користите 2 или 3 пати неделно.

Пилинг за тело

Кафето е многу добро за борба против целулитот, бидејќи ја стимулира циркулацијата на крвта. Ова помага да се отстрани вишокот течност што се акумулира во сврзното ткиво.

Состојки:
5 лажици мелено кафе
3 лажици масло од пченица
проѕирна фолија

Подготовка:
Измешајте ги двете состојки во сад додека не формирате густа паста.

Нанесете ја смесата во областите на телото што ги сметате за проблематични (бутовите, рацете, задникот или стомакот). Покријте со фолија и оставете 30 минути. Отстранете ја фолијата, масирајте ја областа со кружни движења 5 минути и исплакнете со топла вода. Користете двапати неделно.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Мерилин Монро своевремено беше Норма Џин, а клучниот чекор во нејзината трансформација во икона за убавина и сексапил е благодарение на нејзиниот шминкер Алан...

Fool Moon

Добро, постои можност вашите последни неколку месеци да сте биле најстраствени досега, а можеби и повеќето напалени … досега. Од друга страна, можеби вашето...

Fool Moon

Клаудија Шифер доби голема чест – создадена е нова кукла Барби според нејзиниот лик! Како дел од роденденот на супермоделот (таа наполни 50 години...

Cotton Club

Кога конечно ќе се соочиме со фактот дека потоплиот дел од годината дојде и помина, конечно можеме да се свртиме кон сите убавини на...