Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Симптоми кои откриваат дека ви недостасува Омега-3

На што треба да обрнете внимание и како да ја поправите ситуацијата?

На многумина од нас им недостасуваат одредени витамини и минерали во организмот. Сепак, откриено е дека секое второ лице нема омега-3, а познато е дека нашата благосостојба директно зависи од нив.

Како знаете дали на вашето тело му се потребни овие масни киселини?

Сува кожа
За да може кожата да се хидрира и да остане млада подолго време, потребни и се омега-3 масти: тие се вклучени во структурата на клеточниот ѕlид. Колку е повисоко нивото, толку подобро кожата ќе апсорбира хранливи материи и брзо ќе се ослободи од токсините. Ова значи дека колку е поголемо нивото на масни киселини во организмот, кожата е поубава и поздрава.

Безживотна коса
Ако не можете да се пофалите со сјајна коса, тогаш веројатно ви недостасуваат омега-3 масни киселини во вашето тело. Токму овие масти ги хранат вашите кадрици, ги прават посилни, спречуваат опаѓање на косата, што често е предизвикано од воспаление на скалпот.

Кршливи нокти
Дали вашите нокти се лупат и изгледаат премногу меки? Без сомнение за тоа, потребни ви се омега-3 масни киселини. Пробајте рибино масло: телото го апсорбира прилично брзо. Можете исто така да додадете повеќе риби во вашата редовна исхрана.

Лош сон
Научниците од Универзитетот во Оксфорд заклучија дека секој што страда од недостаток на масни киселини има сериозни проблеми со спиењето. Но, тоа не значи дека додатоците на омега-3 треба да се земаат навечер: напротив, најдобро е да ги консумирате наутро. Тогаш ќе се чувствувате енергично во текот на денот и лесно ќе заспиете доцна вечерта.

Проблеми со концентрацијата
Дали ви е тешко да се фокусирате на наједноставните задачи? Не можете ли постојано да се концентрирате? Постои голема можност причината да лежи во недостаток на омега-3. Како што покажуваат статистичките податоци, оние кои се придржуваат до дневно внесување на овие масни киселини обично ги немаат овие проблеми.

Брзо се заморувате
Дали чувството на постојан замор ви стана познато? Овој проблем може да има многу различни причини, но една од главните е, претпоставувате, недостаток на омега-3. Според научниците од Медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд, исцрпеноста може да се нарече еден од главните симптоми на недостаток на омега-3. Додадете риба и ореви во вашата исхрана и сигурно ќе почувствувате нов бран на енергија.

Болни зглобови
Омега-3 масните киселини се моќни антиинфламаторни лекови кои помагаат при ублажување на болката во зглобовите. Ако навремено обрнете внимание на овој проблем, можете да ги запрете процесите што ги уништуваат ткивата и зглобовите.

Храна богата со омега-3 што треба да биде вклучена во исхраната

скуша,
сардини,
соја,
ореви,
лосос,
јајца,
харинга,
семе од чиа,
спанаќ,
ленено семе,
прокељ,
остриги

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани. Долгите бели песочни...

Cotton Club

Иконски чанти, чевли и други детали добија летно, песочно освежување… Откако ја покажа својата најнова колекција во Шангај, Марија Грација Кири штотуку ја лансираше...

Fool Moon

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“ Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која...

Fine Living

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност...

Advertisement