Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Се чувствувате уморно? Можеби пролетта е главниот виновник за тоа!

Дали чувствувате дека сега кога пристигна пролетта, потешко е да станете од кревет или постојано сте поспани, постојано се чувствувате уморни и имате потешкотии во концентрацијата?

Ова е веројатно „синдром на пролетен замор“, состојба што нè прави навистина уморни во текот на пролетните месеци, и како што покажаа многу студии, ова речиси трајно чувство е нешто што најмногу ги погодува жените. Зошто се случува ова?

Активни сме неколку часа

Бидејќи должината на денот постојано се зголемува од 20 до 21 март (пролетна рамноденица) до 20 или 21 јуни, активни сме неколку часа, во споредба со зимата кога можевме да облечеме пижами и да легнеме на каучот во осум часот вечерта. Исто така, телото троши енергија за да ги задржи умот и телото будни и фокусирани, што постепено го предизвикува ова чувство на замор.

Телото е во процес на детоксикација

Во текот на зимата, имаме тенденција да јадеме повеќе масна храна со повеќе калории и да следиме прилично неактивен начин на живот. Сето ова го оптеретува телото со токсини од кои телото се обидува да се ослободи сега кога има сојузници во форма на сончева светлина и зголемено движење.

Имунолошкиот систем работи интензивно

Периодот на вирусот, кој го достигнува својот врв на крајот на зимата и појавата на сезонски алергии, заедно со првото цветање, предизвикуваат дополнително оптоварување на имунолошкиот систем, кој работи интензивно во последно време, со што апсорбира голем дел од енергија што ја имаме.

Она што можете да го направите – покрај тоа што внимателно ја следите вашата исхрана, вежбате и спиете добро за да се чувствувате полни со енергија – е да почекате некое време, бидејќи овој синдром обично трае неколку недели.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани. Долгите бели песочни...

Cotton Club

Иконски чанти, чевли и други детали добија летно, песочно освежување… Откако ја покажа својата најнова колекција во Шангај, Марија Грација Кири штотуку ја лансираше...

Fool Moon

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“ Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која...

Fine Living

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност...

Advertisement