Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Се топат во уста: Зошто да не ги испробате овие вкусни палачинки со јаболко?

Палачинките се едни од најомилените десерти за многумина, па затоа интересните рецепти никогаш не се доволни. Доколку сакате нешто со овошен вкус, ќе ве воодушеви оваа вкусна варијанта со јаболка.

Палачинките не се тешки за подготовка, дури и најмладите ги обожаваат, а вкусни се без оглед дали ќе ги наполните со сирење, џем, нутела …

Потребно е:

125 гр брашно

1 јајце

225 мл млеко

2 лажици вода

исечено јаболко

Подготовка:

Ставете го брашното во голем сад, додадете го јајцето, а потоа измешајте 225 мл целосно или полу-обезмастено млеко со две лажици вода и добро измешајте – смесата не треба да биде ниту премногу густа, ниту премногу тенка. Ставете го во фрижидер најмалку половина час.

Загрејте тава премачкана со малку путер на средна топлина и започнете со печење. Кога тестото ќе почне да се намалува, олабавете ги рабовите со тенка шпатула или нож, и кога ќе почне да ја менува бојата, брзо свртете ја и печете уште 30 секунди.

Ирскиот готвач Ричард Кориган, пред да ја истури смесата за палачинки во тавата, пече исечено јаболко премачкано со шеќер во путер додека не почне да се карамелизира. Потоа посипува со шеќер и цимет и го превртува и пече од другата страна.

Послужете ги со мед и шлаг на страна. Добар апетит!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Во последно време, сведоци сме на зголемената популарност на сивата коса, која пред неколку години гордо ја прифатија многу жители на Холивуд, како што...

Fool Moon

Светот зуи за големото интервју меѓу Меган Маркл и принцот Хари во кое војводите од Сасекс првпат зборуваат за нивната одлука да го напуштат...

Green Tea

Чоколадна торта е, сите ќе се согласат, вистинска класика меѓу десертите, така што има малкумина кои не сакаат деликатеси со чоколадо. Искусната француска готвачка...

Cotton Club

Модерен капут е главната набавка на новата пролетна сезона. За тоа сведочат не само колекциите на брендови, туку и фотографиите од уличен стил на...

Advertisement