Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Се пие наутро и навечер: Моќен домашен лек за висок холестерол, направен од само две состојки

Овој пијалок се пие пред јадење.

Морате сериозно да го сфатите високиот холестерол и можете да го победите со природни лекови. А еден од нив е пијалок направен од целер и лимон.

Целерот најчесто се користи во народната медицина за чистење на телото (особено крвта), зајакнување на нервите и како лек за болести на мочниот меур, бидејќи го стимулира излачувањето на млечната трева.

Целерот исто така го чисти црниот дроб, го намалува шеќерот и крвниот притисок.

Состојки:

3 лимони
500 грама свежи лисја и стебленце од целер
1 литар вода

Подготовка:

Зоврите вода и оставете неколку минути да се излади. Добро измијте го лимонот, исечете го на парчиња, заедно со кората. Целерот исто така треба да биде е грубо исечкан. Сега добро измелете ги лимонот и целерот (по можност во блендер).

Кога ќе се добие ситна кашеста маса, истурете ја со врела вода и добро измешајте. Покријте и оставете да отстои преку ноќ, а наутро процедете и налијте од пијалокот во стаклено шише.

Пијте наутро и навечер по 0,5 дл од пијалокот, пред јадење.

Овој пијалок нема несакани ефекти, и често може да го намали нивото на триглицериди во крвта. Препорачливо е да се избегнуваат слатки за време на овој вид третман.

По 2-3 месеци, проверете го нивото на холестерол.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement