Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Секогаш ги исфрламе од храната и пијалоците,но всушност тие се вистинско богатство за нашето тело…

Корисен е за здравјето главно затоа што е богат со витамин Ц, поради што го ставаме во чајот и лекарите препорачуваат консумирање на ова жолто богатство. Но, дали знаевте дека семките од лимон се неверојатен извор на корисни состојки.

Но, пред да ги конзумирате, важно е прво да ги сомелете, а потоа да ги измешате со вода и да ги сварите. Еден вид паста направена од семки од лимон може да се користи како додаток на многу јадења, но треба да се запомни дека не е добро да се земаат повеќе од 3 до 5 семки истовремено.

Ако не ги сомелете пред јадење, нема да ви наштетат, но веројатно нема да ги сварите. Еве зошто тие се исклучително здрави.

Тие штитат од оксидативен стрес

Исто како и во лимоните, во семките наоѓаме многу витамин Ц, кој е еден од најважните антиоксиданси. Тие се одличен извор на лимоноиди и флавоноиди. Со консумирање на семето, можете да обезбедите важни антиоксиданси кои ќе го неутрализираат негативното влијание на слободните радикали. Така, ќе го намалите ризикот од оксидативен стрес, а со тоа и од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес тип 2, рак и други.

Аналгетско дејство

Исто така, можно е да се направи масло од семки од лимон, кое е еден од одличните природни аналгетици. Се вели дека маслото од семе од лимон има одлично влијание на деловите од мозокот поврзани со перцепцијата на болката, што ни обезбедува аналгетски ефект.

Го стимулира формирањето на колаген

Забрзаното стареење на кожата најчесто се јавува поради забавеното производство на колаген. Колагенот е исклучително важен за структурниот протеин одговорен за напнатоста и еластичноста. Еден од најдобрите начини за забавување на стареењето на кожата е внесувањето на витамин Ц. За да може нашето тело да синтетизира колаген, потребно му е доволно витамин Ц.

Помага во борбата против инфекциите

Екстрактот од семе од лимон е одличен за спречување и контрола на разни инфекции. Докажано е дека во кората од лимон има состојки кои го намалуваат ризикот од прекумерен раст на кандида, позната квасец габа која може да предизвика голема штета.

Ја подобрува меморијата и концентрацијата

Маслото од семе од лимон, кое може да биде многу корисно за меморијата и концентрацијата, а се вели дека помага за подобрување на расположението, бидејќи е откриено дека позитивно влијае на рецепторите за допамин и серотонин. Доколку случајно забележите дека вашата меморија не работи правилно во последно време, задолжително консултирајте се со лекар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement