Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Сезонско овошје што треба да се најде во зимското мени

Супер храна што секој може да си ја дозволи!

Јапонско јаболко – Каки

Покрај веселата боја која веднаш го крева расположението, каки содржи витамин ПП, кој е одговорен за производство на серотонин, се бори против депресија и го ублажува заморот. Покрај тоа, содржи многу бета-каротен (витамин А), како и корисни растителни шеќери кои не влијаат на фигурата, но го нормализираат крвниот притисок. Јадете го наместо десерт после вечера.

Киви

Во зима, сезоната на киви започнува во Италија и другите јужноевропски земји, затоа слободно купувајте корпи за киви произведени во тие делови во наредните месеци. Само едно киви содржи дневна доза на витамин Ц (се штитиме од настинка!). Ова овошје исто така содржи калиум, фолна киселина, витамини К и Е. Додадете киви во сад со јогурт и совршената закуска е подготвена.

Мандарини

Само мирисот на масло од агруми во лушпата има корисен ефект врз нервниот систем, делува како природна ароматерапија. Мандарините содржат витамин А, кој работи одлично за одржување на убавината на кожата и ноктите, како и витамини од групата Б (особено Б6), кои се одговорни за добро расположение. И фолна киселина ќе се грижи за правилна хормонална рамнотежа. Консумирајте најмалку 400 грама на ден.

Круши

Крушата помага во одржување на концентрацијата и перформансите, што ја прави совршена закуска во текот на зимата. Крушите содржат витамини А, Б1, Б2, Ц и Е, фолна киселина, јод, цинк, бакар, фосфор и калциум, железо. Ако сте уморни од суровини, обидете се да направите круши во црвено вино за вечера.

Калинки

Ја подобрува формулата за крв, што е особено важно за закрепнување од зимски настинки и ги зајакнува крвните садови. Калинката содржи моќен коктел од витамини Ц, П, Б6 и Б12. За да одржите здрав имунолошки систем, пијте една чаша сок од калинка секој ден, а семето од ова овошје додадете го во зелените салати.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

YSL Beauty одлучи да го прослави крајот на една од најчудните години во последните децении, со најава за нови производи за шминка. Новата година...

Fool Moon

Бидејќи пандемијата сè уште трае, а бројот на случаи во соседна Италија се зголемува, Џорџо Армани одлучи да го задржи своето приватно шоу „Armani...

Route 66

Благодарение на неговите футуристички карактеристики, дизајнерскиот јазик на новиот концепт на мотоцикл неодоливо потсетува на зачудувачкиот модел на Aston Martin AMB 001, претставен минатата...

Cotton Club

Со години ја носи титулата најстилизирана жена на светот… Таа ги следи овие правила со години и скоро никогаш не направила ниту една модна...

Advertisement