Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Сезона на Тиквите: дали „кралицата на есента“ е добра за вашето тело

Тиквата е една од главните есенски „деликатеси“.

Дури и пред да се здобие со популарност низ целиот свет и да стане една од важните компоненти на здравата исхрана, тиквата активно се користеше во медицината. Портокаловата „кралица на есента“ има не само пријатен сладок вкус, туку и многу корисни својства. Додека сезоната на тиква е во полн ек, препорачуваме да ја јадете што е можно почесто.

Зошто тиквата е корисна?

Тиквата е вистинско складиште на хранливи материи. Богато е со природни антиоксиданти – каротеноиди (има пет пати повеќе отколку во моркови), кои не само што му даваат светла боја, туку го штитат организмот од оштетување на слободните радикали, спречуваат воспаленија, го забавуваат стареењето и ги штитат клетките од штетните ефекти на ултравиолетовите зраци.

Покрај тоа, тиквата е одличен извор на витамини Ц, Е, К и Б витамини, кои се неопходни за зајакнување на имунитетот, одржување на здрава и убава кожа, стимулирање на мозочната активност и спречување на гастроинтестинални заболувања. Витаминот К ги зајакнува коските и ткивата, спречува калцификација на крвните садови и ја зголемува нивната еластичност. Исто така, тиквата е диететски производ, не содржи транс масти, скроб и големи количини шеќер и има малку калории – само 22 kcal на 100 грама.

Недостаток на холестерол ја прави тиквата корисен производ за спречување на кардиоваскуларни болести, а неговата висока содржина на влакна придонесува за правилно функционирање на дигестивниот систем.

Семките од тиква се извор на важни минерали како што се калциум, калиум, железо, натриум, цинк, фосфор, бакар и манган, кои се неопходни за правилно функционирање на сите телесни системи и за зајакнување на имунитетниот систем.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Секој од нас може да посака прекрасен и совршен одмор од соништата, во рамките на волшебните и бајковити Алпи, задолжени за создавање идеална позадина...

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Green Tea

Може ли да издржите барем 7 дена без слатки? Диета без јаглени хидрати е вид на диета со која се избегнуваат разни форми на...

Advertisement