Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Сезона на настинка: Овие три, сосема природни производи може да ги ублажат симптомите

Што и да е, обичната настинка ја троши енергијата и ја нарушува концентрацијата.

Нема ништо чудно во настинката во овој период од годината.

Меѓутоа, со оглед на пандемијата, која сè уште трае, треба да се биде внимателен. На социјалните мрежи, оние што веќе ја сретнале оваа година ја нарекуваат „најлошата настинка досега“.

Ова не треба да изненадува, имајќи предвид дека многумина се соочиле и со коронавирусот.

Без оглед на интензитетот, студот не е ни малку пријатен.

Тоа е придружено со кивање, кашлање и треска, и секако ја исцрпува енергијата и го нарушува функционирањето и концентрацијата.

И затоа не би било лошо да пробате целосно природни производи кои би можеле да ви ги ублажат симптомите.

Топол лимон и мед
Тоа е топол пијалок направен од лимон и нане, и одличен е затоа што ќе ве загрее и ќе ви помогне да ги ублажите симптомите на настинка, како што се болки во грлото, или затнат синуси. Сокот од лимон помага при ублажување на кашлицата, а медот го смирува грлото и нуди антиинфламаторни својства, што е токму она што му е потребно на вашето тело.

Пеперминт
Оваа природна состојка има феноменален вкус, но исто така е познато дека листовите помагаат при секоја непријатна кашлица. Ментолот во нане делува смирувачки на грлото, го разградува секој деконгестив и помага да се отстрани слузта. Можете да пиете чај од нане за ублажување на кашлицата, или можете да додадете нане во сад со топла вода и да ја оставите пареата да влезе во устата и носните пасажи, што треба да помогне да се смири погодената област. Додадете околу три капки масло од пеперминт во сад со топла вода. Ставете крпа над главата за да ја фатите пареата и земете длабок здив вода. Направете го тоа колку што е потребно, но треба да бидат доволни околу 10 минути.

Солена вода
Не е најпријатниот домашен лек, но делува. Овој мерач нуди антибактериски својства, но треба да помогне и за ублажување на кашлицата, како и отстранување на бактериите од грлото. Се што треба да направите е да ставите малку сол во водата и да ја гаргарате околу десет секунди.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement