Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Светлосна терапија: против депресија и добро расположение

Глобалниот тренд на фототерапија се појави пред неколку години. Селфито со футуристички маски кои испуштаат црвено, сино или зелено светло беа објавени од главните тренди креатори на нашето време, семејството Кардашијан, а потоа и други блогери и познати личности.

Што претставува третманот со светлина (фототерапија), за што се користи и дали има научна придобивка?

Фототерапија е вид на третман во кој пациентот е изложен на сончева светлина или специјални вештачки извори на бранови со одредена должина. Третманот се одвива во одредено време од денот и во ограничен период, што го одредува лекарот.

Клиничката ефикасност на фототерапијата за некои болести е веќе докажана, додека постојано се појавуваат нови истражувања поврзани со нејзините ефекти врз разни болести.

Кој ја измисли светлосната терапија
Концептот за користење светлина за лекување на болести е доста стар, иако во древно време луѓето го разбираа тоа интуитивно. Средновековниот персиски научник Авицена сугерирал дека не само светлината, туку и бојата може да лекува разни болести: црвената боја го стимулира протокот на крв, сината ја намалува температурата, жолтата ја ублажува болката во мускулите. На крајот на 19 век, европските лекари препорачуваат хелиотерапија на пациентите – сончање. Најчесто се препорачува за луѓе со туберкулоза: научниците веруваа дека сончевата светлина може да ги уништи бактериите кои предизвикуваат болести.

Современото истражување за светлосна терапија се интензивираше во 80-тите години на минатиот век, кога научниците од НАСА започнаа да експериментираат со ЛЕД светла и да ја истражуваат можноста за одгледување на растенија во вселената.

Фототерапијата беше популаризирана од козметологијата: фотографиите на инфлуенсери кои носат специјални ЛЕД-маски брзо го привлекоа вниманието на пошироката јавност. На Запад, фототерапијата одамна ги надмина канцелариите на дерматолози и салони, така што на пазарот има голем број уреди за домашна употреба.

Што може светлоста да излечи
Најпопуларната област на примена на фототерапија е третман на акни, за кои се користи светло сино-виолетова светлина, што може да се создаде со флуоресцентни светилки или LED светилки. Најголемиот позитивен резултат се постигнува со комбиниран третман со сино-виолетово и црвено зрачење. Во рок од три месеци по редовна терапија, кај 80% од пациентите, фреквенцијата на акните се намалува за повеќе од 70%. Предноста на овој третман, за разлика од употребата на сончева светлина, е отсуството на ултравиолетово зрачење, што е штетно за кожата.

Покрај акните, фототерапијата се користи и за лекување на посериозни заболувања на кожата: псоријаза, невродерматитис, егзема. Во овие случаи, се користи ултравиолетово зрачење, кое го потиснува локалниот имунитет на кожата и го олеснува воспалението. Фототерапија се користи и за сезонска и несезонска депресија, како и за третман на биполарно растројство.

Светлосната терапија се користи во третман на разни нарушувања на спиењето: синдром на доцно легнување, проблеми предизвикани од десинхронизација на временските зони. Во овој случај, клучно е да се почитува времето на лекување со цел телото да се прилагоди на правилните биолошки ритми.

Што се однесува до безбедноста, досега е докажано само штетата од прекумерна изложеност на ултравиолетово зрачење. Другите видови на светлосно зрачење сè уште се сметаат за безбедни.

Дали е можно да се лекувате дома
Професионалните лампи за фототерапија, кои се користат во дерматолошки операции, се помоќни од домашните. Сепак, светлечките електронски уреди што можат да се користат дома, исто така, даваат добри резултати во лекувањето на акните. Предноста на домашниот третман е тоа што лицето има можност за редовна фототерапија.

Во секој случај, вреди да се донесе одлука да купите своја лампа за светлосна терапија само по консултација со лекар, а не од познатите и влијателни инфлуенсери.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement