Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Саси вода: освежителен пијалок за кој се верува дека топи килограми

Друга предност покрај освежителниот вкус е тоа што овој пијалок речиси и да нема калории!

Водата е неопходна за здравјето, а се верува дека околу осум чаши вода се неопходни за оптимална дневна хидратација. Кога пиеме вода, па дури и кога консумираме „водена“ храна како диња, лубеница и друго овошје и зеленчук, значително придонесуваме за нормално функционирање на организмот. Најважната придобивка од хидратацијата е тоа што помага да се одржи соодветна рамнотежа на течности во телото и штити од задржување на вода.

Осум чаши вода се пропишана мерка, но потребата на секого за течности варира во зависност од нивото на активност и телото. Сите течности (и храната полна со вода) се вбројуваат во вкупниот внес на течности.

Бидејќи хидратацијата е особено важна во летните месеци, ви пренесуваме рецепт кој има повеќекратни здравствени придобивки, а дополнително помага и за слабеење. Овој пијалок го нарекуваме вода Саси, во чест на креаторот на овој рецепт, директорката за превенција на исхраната Синтија Сас.

Друга предност покрај освежителниот вкус е тоа што овој пијалок речиси и да нема калории.

Потребно ви е:

– 2 литри вода
– 2 лажички рендан ѓумбир
– 1 краставица (средна големина) тенко исецкана
– 1 лимон тенко исечен
– 12 мали нане листови

Ставете ги сите состојки во голем бокал и оставете да отстои преку ноќ. Пијте го целиот бокал до крајот на секој ден. Овие состојки не се избрани само за вкус: ѓумбирот помага и на дигестивниот тракт, што на крајот резултира со порамен стомак.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement