Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Само 3 состојки: Рецепт за фин лажен карамел крем без дамка шеќер

За да подготвите лажна карамела, користете меки урми и тахини, или паста од мелен семе од сусам. Иако рецептот е многу едноставен, треба да имате предвид неколку детали.

Ако немате меки урми на располагање, важно е да ги натопите во топла вода навечер пред да го подготвите рецептот за да ги омекнете. Ова е особено важно ако немате на располагање добар блендер или сецко за зеленчук.

За добра лажна карамела, исто така е важно да се користи квалитетен тахини. Постојат различни брендови на пазарот кои во амбалажата кријат горчлива маса што личи на парче глина. Наместо тоа, купете течни кои лесно може да се истурат од контејнер.

Состојки:
150 грама меки урми без јами
3 лажици тахнија
малку сол

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Uncategorized

Како да се истуширате и да не му наштетите на вашето здравје? Не се туширајте со топла водаПрекумерните температури на водата доведуваат до сува...

Cotton Club

Иако пандемијата има видено помалку странски туристи отколку претходните години, тоа не значи дека нема да гледаме омразени „чешки“ сандали на секој чекор во...

Fool Moon

Се буди доцна и мора брзо да се облече за да стигне за работа. Трча низ кујната и ја закачува чашата кафе и го...

Cotton Club

Со над 70 години постоење, мартинките се вечен тренд кој оди толку добро со сè. Кога ќе скролате низ фидот на Инстаграм, имате впечаток...

Advertisement