Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Рецепт од Gaza Oakleya: зелен гаспачо со коцки мраз од роза

Gaza Oakleya, 27-годишен готвач од британскиот град Кардиф, е еден од најпопуларните вегански готвачи денес. Тој доби статус на sвезда за помалку од три години, откако се прослави на социјалните мрежи со неговата платформа Авант-Гард Веган.

4 чаши спанаќ
2 чешниња лук
1 краставица, излупена и сецкана
1/2 зелена лута пиперка, без семиња
1 грст свежо нане
1 грст свеж магдонос
1 грст свеж босилек
1 многу зрело авокадо, излупено и сецкано
4 стапчиња млад кромид
4 лажици природен јогурт од кокос
2 лажици екстра цедено маслиново масло
2 лажици бел вински оцет
1 нотка сол и бибер
вода за натопување при мешање супа (по можност изворска или филтрирана вода)

Подготовка: Ставете ги сите состојки во мешалка или миксер (во зависност од нејзината големина, можеби ќе треба да се мешате неколку пати). Постепено мешајте, додавајќи малку вода, за да формирате мазна густа течност. Ставете го гаспачо во фрижидер.

Декорација: Подгответе ги коцките мраз од роза ставајќи ливче од роза во секој дел од калапот за мраз, а потоа истурете ги со вода и замрзнете ги. Исечете го авокадото на тенки парчиња и направете цвет во средината на плочата – поставете ги парчињата густо една до друга, така што тие ќе формираат спирална форма (почнувајќи од средината нанадвор, прво со најмалите парчиња, а потоа и поголемите). Истурете гаспачо околу цветот од авокадо. Покрај коцки мраз од роза, свежи лисја од босилек, преполовени мешунки од грашок и шери домати, исто така, ќе изгледаат убаво како украс. Посипете малку маслиново масло на прекрасното гаспачо за шмек.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...

Fine Living

Секси потпис е лично впечатливо секси движење на жената – маневар на кој размислува нејзиниот партнер со часови откако достигнал оргазам, со денови потоа,...

Fine Living

Ако не сте тип на жена која редовно се прегледува „јужно од границата“, можеби нема да сфатите дека, како и остатокот од вашето тело,...