Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Рецепт на Салвадор Дали за коктел Казанова

Дали се чувствувате уморни или стресни? Коктел Казанова, рецепт на портокал и бренди пијалок со алев пиперка – Салвадор Дали сигурно ќе ве воодушеви!

„Соодветно е кога околностите како исцрпеност, прекумерна работа или едноставно прекумерна трезвеност бараат „еликсир“, напиша Дали во својата книга за готвење „Les diners de Gala“ (1973), претставувајќи го коктелот на Казанова.

Еве рецепт за пијалок, исто како што би го подготвил Салвадор Дали.

Ти треба:

Сок од 1 портокал
Кампари 15 мл
5 ml мелен ѓумбир
60 ml бренди
30 ml старо бренди (Vieille Cure)
1 нотка од алев пипер
Подготовка:

Комбинирајте ја алев пиперката и мелениот ѓумбир на самото дното на чашата. Додадете кампари, потоа бренди и на крај старото бренди „Vieille Cure“. Ставете го во фрижидер или уште подобро оставете го во замрзнувач. Триесет минути подоцна, извадете го од замрзнувачот и ставете и добро измешајте го сокот од портокал во чашата.

Уживајте и почекајте го ефектот … Прилично е силен!

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Таа има 50 години и е најубавото тело во Холивуд. Џенифер Лопез очигледно има добри гени, но работи и многу напорно за да ги...

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...

Fool Moon

Со цел да ги разгледаме подетално сите карактеристики на астролошките знаци забавни, женски и „свесни за модата“, ќе се запознаеме со секој од нив...

Fine Living

1. Фраери што не се држат до личната хигиена. Не само што ми паѓаат на ум само момци кои имаат холивудска насмевка, но апсолутно...