Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Рецепт на денот: Кремаста супа од костени

Не постои подобар начин за зајакнување на телото од топлата супа, уште ако е направена од костен – извонредно вкусна. Пробајте го нашиот рецепт, сигурно ќе ви се допадне!

Состојки:

500 гр варени и исчистени костени
масло
глава кромид
2 компири (исечени на четвртинки)
250 мл павлака за готвење
1,5 л супа од зеленчук (две коцки)
листови од магдонос, ситно сецкани
сол, бибер, мајчина душица (по вкус)

Подготовка:

На загреано масло пропржете го ситно сечканиот кромид додека не стане стаклен и мек. Додадете ги излупените костени и компири, кои можете да ги исечете на коцки за побрзо да се сварат, па прелијте ја супата и варете околу 15 минути.

Потоа со миксер ги мешате состојките за да се добие мазна структура. Додадете павлака за готвење и зачинете по вкус, па вратете ја на оган да зоврие. Украсете со листови од магдонос и послужете со тост леб или крутони. По желба можете да додадете и неколку костени во вашите чинии, за атмосферата да биде комплетна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement