Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Рецепт на денот: Карпачо од цвекло, црвен грејпфрут и козјо сирење

Зборот карпачо се однесува на сите јадења кои се состојат од сирова храна, исечкана на тенки парчиња кои се наредени во континуиран редослед.

Јадењето го создала грофицата Амаија Нани Мочениго барајќи од нејзиниот готвач да и подготви оброк со сурово месо, a да не е татарски бифтек. Тој дошол на идеја, така што го пресекол говедското филе на тенки парчиња и го прелил со сос од мајонез.

Карпачо е деликатес на грофот, направен во Венеција, а именуван по сликарката Виторија Карпачо, бидејќи јадењето станало популарно додека тој имал изложба во градот со гондоли, на која доминираат црвеникави и беж тонови, бојата на карпачо.

Состојки:

4 големи парчиња цвекло
1 црвен грејпфрут
козјо сирење
2 лажици густ балсамико оцет
екстра девственото маслиново масло
1 лимон
2 полни лажички дижон сенф
1 лажица Вустершир сос
1 лажица јогурт со малку маснотии
50 гр рукола


Подготовка:

Излупете го цвеклото, па исечете од него прстени со дебелина од околу еден милиметар. Прелијте го со балсамико, па додадете една лажица масло и малку морска сол, па исцедете сок од половина лимон. Мешајте додека секое парче не се измеша добро и се завитка во сок од лимон, бидејќи така ќе дадете вкус и ќе го омекне цвеклото.

За прелив, изматете ги сенфот, сосот од вустер сос и јогуртот со преостанатиот сок од лимон и 4 лажици масло, па пробајте, па зачинете по вкус и истурете го во тегла или бокал. Наредете го цвеклото на голема чинија за сервирање и додадете ја рукетата. Прелијте го преливот врз цвеклото и руколата, а од страна можете да послужите малку топол крцкав леб, козјо сирење и кришки црвен грејпфрут.

Она што е исклучително за овој рецепт е процентот на калории кој е 184, што го прави исклучително здрав, вкусен, а во исто време и прилично необичен.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement