Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Рецепт на денот: Вкусен потаж од тиква

Искористете ја сезоната на овој прекрасен зеленчук и проверете дали со причина го носи епитетот кралица на есента.

Состојки:

400 гр излупена тиква
2 средни компири
1 глава кромид
200 гр павлака за готвење
сол, бибер, зеленчук зачин
мускатно оревче


Подготовка:

Пропржете една глава ситно исечен кромид во малку масло, додадете коцки од тиква и компир и истурете вода да се впие содржината и варете. Додадете сол и бибер. Кога компирот и тиквата ќе се сварат, испасирајте ги со миксер или блендер, за да добиете униформа, компактна смеса, без грутки. Вратете ја смесата во шпоретот, додадете мускатно оревче (по вкус) и оставете да зоврие, а потоа измешајте го кремот за готвење и ситно исецканите лисја од магдонос.

Послужете со пржени коцки леб.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement