Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Рецепт за убава салата полна со протеини која може да се подготви за помалку од пет минути…

Во текот на летните месеци секогаш бараме освежителни оброци за кои не е потребна долга подготовка или палење на шпоретот. Лесните и полни салати се одличен избор.

Класичните состојки за салата како пиперки, домати и краставици мора да се збогатат со некој извор на протеини како риба или конзервиран грав, што ќе ја зголеми хранливата вредност на јадењето, но и ќе ве засити.

Сто грама конзервирана туна, на пример, содржи околу 23 грама протеини и само 145 калории.Ви предлагаме да подготвите вкусна салата од туна, наут, домати, пиперки и маслинки, за која се потребни само неколку минути.

Салата од туна и наут – состојки:


100 гр конзервирана туна
100 гр конзервирана наут
1 голем домат
½ црвен пипер
5-6 маслинки
½ лимон
сол и бибер по желба
малку маслиново масло
свеж магдонос


Подготовка:
Во поголем сад измешајте малку маслиново масло, сок од половина лимон, сол и бибер за да добиете еднолична смеса.
Во смесата додајте ги сечканите домати, пиперките, маслинките без кори, наутот и туната од конзерва. Се добро измешајте. Доколку сте љубители на свеж кромид, можете да додадете коцка виолетова кромид во салатата.
Пред сервирање додадете малку исечкани листови магдонос.
Послужете со парче леб или поделете мала количина на измиени листови зелена салата и изедете ја сето тоа заедно како тако.

Плус совет:

Можете да направите и поголема количина салата, да ја ставите во фрижидер и да ја јадете во текот на неделата. Салатата обично има подобар вкус вториот ден, откако сите вкусови ќе се спојат во фрижидер. Салатата не ја чувајте во фрижидер повеќе од три дена.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement