Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Рецепт за песто сос од магдонос – совршен за тестенини и како намаз!

Мојот омилен песто сос се прави од босилек, но сега ви прикажуваме варијанта за песто од магдонос која можете да ја користите како додаток во јадењата, но и како намаз. Овој брз и вкусен рецепт ќе ви стане омилен, а одлично оди со печен леб, месо, печени компири, ориз и тестенини. Како што напоменав, прикажуваме погуста варијанта на песто од магдонос, но ако сакате овој сос да биде малку поредок, додадете маслиново масло.

Магдоносот има бројни здравствени придобивки, но е ужасно вреден зачин во секоја кујна од различни култури. Силната арома на магдонос ќе му даде на јадењето посебен вкус, а во супите можете да додадете дури и половина лажичка од овој песто сос.

Состојки:

60 гр магдонос
100 гр ореви
2 чешниња лук
80 мл маслиново масло
1 прстофат сол
Бибер
Пармезан (количина по вкус)

Подготовка:

Исчистете и добро измијте го магдоносот. Ова светлозелено растение го сецкате на ситни парчиња. Магдоносот го ставате во блендер, а потоа додадете ги оревите, кромидот и маслиновото масло. Изматете сè додека не добиете единствена смеса. Во смесата додадете сол, бибер и пармезан. Промешајте и додадете масло или пармезан, во зависност од вкусот и саканата густина.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement