Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Рецепт за најмеки новогодишни џинџербред колачи: Вака се прави кралската шеќерна глазура!

Ќе уживате и во процесот на подготовка и во совршениот вкус.

Кој не сака празнична магија и слатки, крцкави вкусови кои се топат во устата? Подолу е рецепт кој ќе донесе насмевка на целото семејство!

Состојки: 165 гр мед, 60 гр шеќер во прав, 250 гр маргарин или путер, 1 јајце, 1 прашок за пециво, околу 550 гр брашно, по желба малку цимет.

Кралска глазура: 1 белка и 230-250 гр шеќер.

Подготовка: Во медот додадете шеќер и промешајте да се раствори шеќерот, потоа додадете омекнат маргарин и повторно измешајте, не мора целосно да се соедини, само да нема големи грутки, потоа додадете јајце и повторно измешајте, па половина мерка брашно, цимет и повторно измешајте, па прашокот за печиво и речиси целата количина брашно од 550 гр.

Сега ќе биде потешко, нема да биде за матење, но сепак е меко, лепливо, па додадете малку брашно и замесете.

Кога ќе се замеси, треба да биде меко и речиси лепливо, најдобро е да завршите со мешањето на масата. Завиткајте во фолија и ставете го во фрижидер најмалку еден час.

Работната површина посипете ја со брашно и расукајте со сукало, а потоа со калапчињата извадете ги колачите. Печете на 180 степени додека рабовите не почнат да поцрвенуваат, треба да останат светли. Печете околу 8 до 10 минути, во зависност од рерната.

Што се однесува до подготовката на кралската глазура, белките се матат со вилушка и се додаваат 200 гр шеќер. Треба да биде погуста од јогуртот и потоа да ја додадете бојата што ја сакате. Доколку сакате повеќе бои, поделете ја смесата во неколку чинии и додадете ги боите и изматете. Доколку боите се течни, кога ќе изматите додадете во смесата една лажица шеќер во прав. Истурете во хартиена фолија, а потоа исечете ги врвовите околу 2 мм. Понатаму е сè ваша имагинација!

Совет: Кога сакате да го обоите целите џинџербред колачи, најпрво направете ги рабовите, полека и внимателно, а потоа размачкајте ја смесата со чепкалка за заби или нешто слично.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement