Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Рецепт за коктел од кафе кој убаво ја крева енергијата после напорниот ден…

Коктелот Американо стана популарен за време на прохибицијата, а денес се меша со американско кафе за освежителна пауза …

Коктелот Американо е италијански класик кој потекнува од Милано во 1860-тите, каде што бил познат како Милано-Торино (Кампари дојде од Милано, сладок вермут од Торино). Но, како што на крајот стана популарен меѓу американските имигранти за време на прохибицијата, го доби прекарот американо. Кафе американо е еспресо (обично или двојно) разредено со топла вода.Можете да направите пијалок што содржи доволно алкохол и кофеин за да ви ја зголеми енергијата по напорниот ден или да го зачините мрзливото летно попладне.

Рецепт за Американо-Американо:
30 ml Campari
30 ml сладок вермут
1 ml ладно кафе
ледени коцки
сода
кора од портокал


Подготовка:
Во чаша за блендер измешајте ги Кампарито, вермутот и кафето. Наполнете чаша со мраз и мешајте го напитокот додека не се излади, околу 20 секунди.
Се цеди во чаша наполнета со мраз и се прелива со содата. Промешајте еднаш или двапати, украсете со кора од портокал и послужете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement