Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Регулирајте го високиот крвен притисок брзо и природно со една намирница

Повеќето луѓе имаат проблеми со висок крвен притисок, што е честа причина за сериозни здравствени последици. Се смета за многу подмолна болест, но со регулирање на животните навики, можете да го намалите овој здравствен проблем. Со текот на времето, ќе го исчистите вашето тело и ќе поттикнете губење на тежината, што само ќе ги ублажи постојните проблеми и ќе ви помогне полесно да се ослободите од нив.

Бидете сигурни дека редовно сте физички активни, пронајдете активност што ви се допаѓа и уживате, па дури можете да се консултирате со вашиот лекар за тоа која би била најдобрата активност за вас. Физичката активност ќе ви помогне да се ослободите од стресот и да се опуштите. Секој исто така треба да го елиминира кофеинот, алкохолот и солената, зачинета храна.

Сепак, покрај сите овие редукции, имаме и неколку добри вести. Особено една намирниа ќе ви помогне да го намалите крвниот притисок, ако ја вклучите во вашата редовна диета.

Имено, станува збор за темно чоколадо! Љубителите на чоколадото ќе бидат среќни, но мора да се грижите да јадете умерено. Со ваква потрошувачка на само темно чоколадо, можете да го регулирате високиот крвен притисок и да го намалите ризикот од развој на дијабетес.

Ново истражување покажува дека црното (темно) чоколадо ја намалува способноста на организмот да процесира глукоза и ја подобрува чувствителноста на инсулин кај здрави луѓе, што може да доведе до дијабетес.

Флавоноидите кои се наоѓаат во темното чоколадо се составен дел и на семето и на кората на многу овошја, како што се житарките и цитрусното овошје. Токму овие состојки имаат корисен ефект кога станува збор за здравјето на срцето.

Корисниот ефект на темното чоколадо го потврди и новинарскиот напис „Американскиот журнал за клиничка исхрана“. Истражувањата потврдија дека темното чоколадо значително го подобрува метаболизмот, ја регулира отпорноста на инсулин, високите нивоа на инсулин и високиот крвен притисок. Исто така уште една состојка на црното чоколадо го чува вашето здравје, а тоа е високиот процент на антиоксиданси кои го олеснуваат протокот на крв.

Уживајте во вашиот секојдневен залак на темно чоколадо без страв!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement