Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Протеинското смути со вкус на чоколадо е суперхрана за добар почеток на денот…

Овој протеински смути е преполн со суперхрана како кељ, карфиол, лен и боровинки. Кој знае, можеби ќе стане вашиот омилен појадок! Во текот на изминатите неколку години, протеините беа издигнати на пиедесталот на здравата исхрана (додека лошите јаглехидрати, кои исто така му се потребни на телото, завршија на столбот на срамот како нешто што доведува до прекумерна тежина. Неправедно, се разбира). Но, тоа не треба да ги намали сите придобивки од протеините, кои навистина имаат своја улога во организмот. Посебно се корисни ако се занимавате со спорт затоа што градат мускули, но и ако сте на диета бидејќи тогаш ви даваат чувство на ситост, но и спречуваат намалување на мускулната маса. Значи, можеби навистина е вашиот нов омилен појадок…

Состојки за протеинскиот смути:

банана

боровинки

урми

свеж кељ

мелени семки од лен

карфиол цветови

чоколаден протеин во прав

какао во прав

незасладено бадемово млеко

Подготовка на протеинското смути:

Извадете ги јамките од урмите, измијте го и исчистете го кељот пред да го ставите во блендер. Додадете ги сите состојки и ставете ги во блендер со голема брзина. Мешајте додека смесата не стане мазна. Слободно додадете бадемово млеко во зависност од тоа колку густо или тенко го сакате вашето смути. Доколку сакате дополнително да го збогатите вкусот на вашиот нов омилен појадок, можете да додадете некои од овие состојки: путер од јаткасти плодови, гранола, чиа семе, семе од коноп, исечени бадеми, индиски ореви, исечени банани, исечени јаболка, диви бобинки…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement