Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Протеински колачиња кои се всушност многу вкусни

Затоа што ако сме искрени, сè што е најслатко е претежно најнездраво. Но, не мора да биде така. Да не оставаме сè на празни зборови, денес ви донесовме рецепт за одлични протеински колачи, кои ќе ве воодушеват со својот вкус. Уште повеќе, можете целосно да ги прилагодите на вашиот вкус и да ги имате во секое време – слатка опција на дофат на раката.

ЧОКОЛАДНИ ПРОТЕИНСКИ КОЛАЧИ

Во сад со средна големина измешајте половина чаша какао во прав, 1/4 чаша овесна каша, 1 чаша мелени бадеми, половина лажичка сода бикарбона и лажичка сол. На сето тоа додадете половина чаша чоколаден протеин во прав, промешајте и оставете го настрана.

Во друг сад изматете 6 лажици стопен и изладен путер, со 1/4 шолја кафеав шеќер, 1/2 шолја обичен шеќер и 1/4 шолја путер од бадем. Додадете 4 големи јајца, едно по едно, додека сè уште мешате лесно, и на самиот крај 1 лажичка екстракт од ванила. Првата смеса додадете ја на втората, мешајќи со најмала брзина на миксерот.

Потоа изберете додатоци – кикирики, лешници, ореви, ф’стаци, сончоглед, бадеми, индиски ореви, семе од сусам – две чаши.

Потоа додадете сушено овошје по желба – суви кајсии, цреши, захаросан ѓумбир, гоџи бобинки. Една чаша е доволна.

Засладете дополнително – со чоколадни снегулки, захаросана кора од портокал, снегулки од кокос, суви банани. Исто така, една чаша е доволна.

Формирајте мали топчиња (треба да има околу 24) и наредете ги на плех обложен со хартија. Потоа, притиснете ги за да формираат срамнети со земја дискови. Печете околу 10 минути на 220 степени, па превртете ги и печете уште 10.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Секој од нас може да посака прекрасен и совршен одмор од соништата, во рамките на волшебните и бајковити Алпи, задолжени за создавање идеална позадина...

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Green Tea

Може ли да издржите барем 7 дена без слатки? Диета без јаглени хидрати е вид на диета со која се избегнуваат разни форми на...

Advertisement